Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Światowy Dzień Zdrowia: „Zdrowie jako fundament ludzkich praw”

Facebook Twitter

W tym szczególnym dniu skupiamy się na najważniejszych problemach związanych z zdrowiem publicznym na całym świecie. Jak podkreśla WHO, tegoroczne obchody mają na celu przypomnienie, że każdy człowiek ma prawo do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji, bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, godnych warunków pracy i życia wolnego od dyskryminacji.

Światowy Dzień Zdrowia, Zdrowie mam to zdrowie rodzin. Starostwo zaprasza wszystkich chętnych na cykl spotkań z poradami
Fot. Pixabay

Światowy Dzień Zdrowia

Organizacja zwróciła uwagę, że choć 140 krajów uznaje zdrowie za fundamentalne prawo człowieka, to niestety wiele z nich nie zapewnia swoim obywatelom równego dostępu do usług zdrowotnych. Zaskakujące dane pokazują, że w 2021 roku ponad połowa ludzkości – 4,5 miliarda osób – nie miała dostępu do podstawowych usług zdrowotnych.

W poprzednich latach tematyka Światowego Dnia Zdrowia dotyczyła m.in. „Zdrowia dla Wszystkich”, „Budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich”, czy też walki z depresją czy zmianami klimatycznymi.

W Polsce prawo do ochrony zdrowia gwarantuje m.in. Konstytucja RP, która precyzuje prawa obywateli do opieki zdrowotnej niezależnie od ich sytuacji materialnej.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia NFZ przypomina o znaczeniu aktywności fizycznej i właściwego odżywiania dla utrzymania zdrowia

4 czerwca "Aktywnie w Blachowni - bo tak jest lepiej"

Regularna aktywność fizyczna wspomaga nasze ciało, wzmacnia odporność i zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi.

NFZ zwraca uwagę szczególnie na choroby układu sercowo-naczyniowego, które są główną przyczyną zgonów na świecie, w tym także w Polsce. Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia ma na celu edukację i profilaktykę wśród osób narażonych na te schorzenia.

W walce z chorobami układu krążenia kluczowe znaczenie ma zmiana stylu życia, zdrowe nawyki żywieniowe oraz utrzymanie właściwej masy ciała. Zaleca się ograniczenie spożywania alkoholu, zaprzestanie palenia tytoniu oraz unikanie dymu tytoniowego.

Narodowy Fundusz Zdrowia podkreśla także znaczenie szczepień jako skutecznej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi

Ministerstwo Zdrowia,szczepienia przeciwko HPV

Fot. Pixabay

Wskazuje na konieczność szczepień nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych, zachęcając do regularnego wykonywania szczepień przeciw grypie sezonowej.

WHO, jako agencja ONZ, ma na celu zwiększenie współpracy międzynarodowej w dziedzinie zdrowia oraz walkę z epidemią chorób zakaźnych. Polska, członek WHO od początku istnienia organizacji, współpracuje z nimi od lat, mając swoje biuro w Warszawie.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024