Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Nowa wypożyczalnia rowerów w Suliszowicach. Gmina Żarki intensywnie rozwija swoją infrastrukturę rowerową

Facebook Twitter

Na Jurze w Suliszowicach rozpoczęła działalność nowa wypożyczalnia rowerów. To rejon z licznym atrakcjami, a na bywalców tych terenów czekają też rowery elektryczne. Można tu też znaleźć jednoślady z przyczepką rowerową oraz fotelikami do bezpiecznego przewożenia dzieci.

GMINA ŻARKI Rowerowa turystyka
fot.mat.prasowe

Dlaczego warto odwiedzić Suliszowice?

Suliszowice to miejscowość urokliwie położna na Jurze, z licznymi ostańcami i widokami. Od 2023 roku przez gminę Żarki w tym rejonie przebiega Regionalna Trasa Rowerowa nr 17. Asfaltowa droga rowerowa łączy miasteczko Żarki z Olsztynem słynącym z zamkowych ruin i dalej prowadzi do Częstochowy. Z Suliszowic blisko jest nie tylko do Olsztyna, ale wszystkich atrakcji na czele z lokalnym Muzeum Dawnych Rzemiosł. Warto polecić rowerowe wyprawy w kierunku Leśniowskiego Sanktuarium, Złotego Potoku, Pustyni Siedleckiej, Kamieniołomu Warszawskiego, czy do Mirowa i Bobolic.

Gmina Żarki intensywnie rozwija swoją infrastrukturę rowerową

Dzięki temu do wielu jurajskich atrakcji można teraz dotrzeć, jadąc po asfaltowych ścieżkach, często oddalonych od ulic obciążonych ruchem samochodowym.

Katarzyna Kulińska-Pluta: My w tej chwili jesteśmy na etapie, że rzeczywiście tych dróg rowerowych w gminie Żarki jest sporo, a w tym sezonie proponujemy naszym gościom wybór pętli. Opracowaliśmy 5 wycieczek rowerowych. Wszystkie pętle zaczynają się w Żarkach i kończą się w tym samym miejscu w Żarkach. Czyli jeżeli przyjeżdżamy autem z rowerami, to startujemy i wracamy do tego samego miejsca.

Mówi Katarzyna Kulińska-Pluta, kierownik referatu promocji i turystyki gminy Żarki. Łącznie to kilka ciekawych dróg dla rowerowej turystyki – 5 pętli pozwoli zwiedzić uroki Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Katarzyna Kulińska-Pluta: Trasy są zróżnicowane pod stopniem trudności. Dodam, że mamy trasy dziecinnie łatwą, taką pięciokilometrową, ale mamy również pętlę ponad 40 kilometrów, która jest już skierowana do rowerzystów, takich bardziej wytrwałych. Gdzie je znaleźć? Wystarczy wejść na stronę turystykazarki.pl, zerknąć tam na zakładkę AKTYWNIE i tam propozycje tych wycieczek są dla Państwa dostępne łącznie ze śladami do pobrania i do wyruszenia w teren.

Dodaje i zachęca do rowerowej turystyki Katarzyna Kulińska-Pluta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024