Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Depresja? Stres? To problemy dzisiejszej młodzieży. Uczniowie często potrzebują konsultacji i psychoterapii

Facebook Twitter

Stres, problem wyobcowania w grupie czy depresja - to tylko niektóre problemy dzisiejszej młodzieży. Jak sobie z nimi radzić? Gdzie szukać pomocy?

Problemy dzisiejszej młodzieży

Problemy dzisiejszej młodzież – Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych odpowiada na zapotrzebowanie

Specjaliści zwracają uwagę na problemy młodzieży szkolnej – pojawiające się kłopoty z nauką, obniżenie nastroju czy mniejsza energia – mogą być objawami depresji. Wyjątkowo dużo osób potrzebuje konsultacji i psychoterapii, jak informuje częstochowski Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. O problemie rozmawiamy z psycholog Magdaleną Bach – zastępcą dyrektora w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie:

Magdalena Bach: Psychoterapia jest prowadzona na terenie dwóch naszych poradni, poradni północ i poradni południe. Terminy oczekiwania aktualnie są dość długie, natomiast z całą pewnością będzie możliwość, żeby osoba taką pomoc uzyskała. Szczególnie w przypadku osób przebywających na nauczaniu indywidualnym to jest istotne, a też termin dopołudniowe, są w przypadku takich osób,  bardziej dostępne. Zachęcamy do tego, żeby takie leczenie podejmować oraz żeby wspierać przyjaciół, bliskich, osoby z rodziny w podejmowaniu leczenia.

Według najnowszych raportów, to coraz poważniejszy problem w szkołach, który może być przyczyną kłopotów z nauką zarówno w szkołach średnich jak i podstawówce…- ocenia specjalistka Karolina Pol, związana z edukacją od blisko 13 lat:

Karolina Pol: Z raportu „Młode głowy – otwarcie o zdrowiu psychicznym” wynika, że niemal co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji i te dane dotyczą zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Środowisko szkolne ma naprawdę bardzo istotny wpływ, jeżeli chodzi o dobór takich czynników, które mogłyby chronić ucznia. Dobrze, jeśli uczeń będzie nawiązywał bardzo dobre relacje, więź zarówno z psychologiem, jak i pedagogiem szkolnym. W polskich szkołach kładzie się bardzo duży nacisk na udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Z jednej strony zwraca się uwagę na sytuację uczniów po pandemii, ale z drugiej na wszechobecny stres, który negatywnie wpływa szczególnie na młode osoby…

Karolina Pol: Uczniowie są oczywiście, tak jak każdy człowiek we współczesnym świecie, bardzo mocno narażeni na czynniki stresogenne, więc wiemy też, że poczucie takiej więzi i przynależności do grupy na pewno będzie czynnikiem, który ten stres będzie redukował.

Wszyscy uczniowie w potrzebie powinni kontaktować się z pedagogiem szkolnym i Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Specjaliści służą też pomocą w formie online.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj