Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Konferencja o depresji w Częstochowie. Z tą chorobą można walczyć, można ją leczyć

Facebook Twitter

Konferencja o depresji w Częstochowie została zorganizowana przy okazji obchodzonego niedawno Światowego Dnia Walki z Depresją. Wielu specjalistów podkreśla, że to niezwykle podstępna choroba cywilizacyjna.

Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia
fot. pixabay.com

Konferencja o depresji w Częstochowie. Podstawa w leczeniu, to trafna diagnoza

Z okazji światowego Dnia Walki z Depresją miasto zorganizowało konferencję, na której poruszano tematy związane z tą coraz bardziej powszechną chorobą. Specjaliści m.in. wymieniali jakie objawy w naszym zachowaniu lub zachowaniu naszych bliskich, powinny nas zaniepokoić. Mówiła Monika Wiktor, psychiatra i psychoterapeuta w Częstochowie:

Monika Wiktor: Te główne, które łatwo rozpoznać: takie jak obniżenie nastroju i wycofanie się z życia, ale często depresja przebiega pod postacią niecharakterystycznych objawów. Mogą zwracać uwagę takie objawy jak: męczliwość uporczywa, uporczywa bezsenność, różnego rodzaju bóle i inne objawy, które mają charakter uporczywy. To jest kluczowe w tym. Z drugiej strony myślę sobie, że istotne jest, żebyśmy nie diagnozowali ani swoich bliskich, ani siebie sami. I najważniejsze jest to, że kiedy widzimy jakąś zmianę w zachowaniu naszego bliskiego czy swoim, to po prostu trzeba zgłosić się do psychiatry.

Dzień miał zwrócić uwagę na tę chorobę cywilizacyjną, ale uczestnicy podkreślali aby o niej mówić przez cały rok i nie zapominać o osobach, które się z nią zmagają…Jak rozpoznać depresję i jak z nią walczyć – mówił Krzysztof Kuraś, psycholog:

Krzysztof Kuraś: Pierwszy krok to jest zawsze wizytą u lekarza psychiatry, bo jak każda choroba musi być zdiagnozowana przez lekarza – psychiatrę. Jeżeli zostaje potwierdzone rozpoznaniem depresji, zostają włączone leki i później na różnych etapach leczenia dołączana jest psychoterapia albo terapia wspierająca. Leczenie depresji jest zawsze procesem długotrwałym. Sama skuteczność leków – tak żeby mówić o tym, że leki zaczęły działać – to bardzo często są tygodnie. Często też trzeba zmienić te leki, odpowiednio dostosować. Sama psychoterapia też nie jest procesem, który od razu przynosi efekty. Natomiast jesteśmy w stanie jeszcze raz powtórzę ją leczyć i spowodować, że z powrotem osoba poczuje się szczęśliwa w swoim życiu.

Najważniejsze jest pokonać wstyd i strach i podjąć walkę o swoje zdrowie. Depresja nie stygmatyzuje, ale może być bardzo niebezpieczna. Dlatego warto się zgłosić w razie takich problemów ze zdrowiem…Dodaje Rafał Niewmierzycki, zastępca dyrektora w Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Orkana w Częstochowie.

Rafał Niewmierzycki:  Każda osoba może między godziną 8, a 18.30 przyjść lub zadzwonić. Może przyjść z ulicy, nie umawiając się i zostanie przyjęta przez specjalistów, czyli przez psychologów, psychoterapeutów i pielęgniarki psychiatryczne i już będzie miała ustalony dokładny tryb leczenia, co jak z ustalonym terminem i będzie zaopiekowana przede wszystkim od samego początku, od pierwszego przyjścia. Nie żeby nie czekała w kolejce., nie wiadomo co się będzie działo

UM Częstochowa

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024