Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ponad 1 mln zł dotacji dla działań kulturalnych Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego

Facebook Twitter

Teatr Nowy w Częstochowie, Fundacja Oczami Brata i lokalni artyści zaproszą nas w tym roku na szereg działań artystycznych. Nie zabraknie premier, nowych przedsięwzięć czy festiwalu, który znalazł dla siebie już lokalizację na Starym Mieście.

fot. facebook.com/OczamiBrata

Szersza działalność kulturalna będzie możliwa dzięki zdobyciu dużej dotacji:

Najważniejszym działaniem będzie otwarcie domu Oczami Brata, w którym znajdzie swoje miejsce Teatr Oczami Brata czy Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie, a to wszystko za sprawą dofinansowania na rzecz sali teatralnej, która będzie znajdować się w domu. Oprócz kontynuacji budowy i wyposażenia hali teatru, przygotowujemy także nowy repertuar m.in. debiut, którego autorką i reżyserką jest Paulina Kajdanowicz. W tym roku teatralnie sięgniemy również do klasyki m.in. do „Ballad i romansów”, które w ramach I tomu poezji Adama Mickiewicza wydano równo 200 lat temu.

Plany na najbliższe miesiące przybliża nam Marta Goldsztajn z Fundacji Oczami Brata. Liczby są imponujące, ponieważ w 2021 roku odbyło się 21 koncertów, 11 wernisaży, plenery i konkursy. Fundacje ma równie ambitne przedsięwzięcia w tegorocznym kalendarzu. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać ponad 1 071 tys. zł na ich realizację. Dlatego wróci m.in. Festiwal Kultury Alternatywnej w pobliżu dworca PKP:

eFKA, czyli II edycja zapoczątkowanego w zeszłym roku nowego wydarzenia na mapie częstochowskiej kultury, odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Celem tego wydarzenia jest społeczna, kulturalna rewitalizacja ul. Mielczarskiego poprzez angażowanie społeczności w wydarzenia artystyczne. Rok 2022 to również projekt pod nazwą „Studium współpracy edukacyjno-artystycznej”. Zeszłoroczna edycja pokazała nam, że te warsztaty są nam bardzo potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku przewidziano warsztaty castingowe, warsztaty kreatywne oraz MasterClass aktorski.

Kulturalne zadania fundacja realizuje też przy współpracy z częstochowskim Teatrem Mickiewicza czy Miejską Biblioteką:

Już od kwietnia zapraszamy również do takiego działania, które Teatr Nowy w Częstochowie wraz z Biblioteką Publiczną będzie realizował, czyli cykl sześciu czytań dramatów współczesnych, co miesiąc. Podobne cykliczne wydarzenie to Salony Poezji również będą się odbywać co miesiąc od maja i nawiązywać będą do częstochowskich artystów i poetów.

Jak dodaje Marta Goldsztajn, warto śledzić repertuar i uczestniczyć w artystycznych, ogólnodostępnych wydarzeniach Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego. Zaglądajcie na profile w mediach społecznościowych.

 

Zobacz także?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2023