Ponad 1 mln zł dotacji dla działań kulturalnych Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego
Teatr Nowy w Częstochowie, Fundacja Oczami Brata i lokalni artyści zaproszą nas w tym roku na szereg działań artystycznych. Nie zabraknie premier, nowych przedsięwzięć czy festiwalu, który znalazł dla siebie już lokalizację na Starym Mieście.

Szersza działalność kulturalna będzie możliwa dzięki zdobyciu dużej dotacji:
Najważniejszym działaniem będzie otwarcie domu Oczami Brata, w którym znajdzie swoje miejsce Teatr Oczami Brata czy Fundacja Teatr Nowy w Częstochowie, a to wszystko za sprawą dofinansowania na rzecz sali teatralnej, która będzie znajdować się w domu. Oprócz kontynuacji budowy i wyposażenia hali teatru, przygotowujemy także nowy repertuar m.in. debiut, którego autorką i reżyserką jest Paulina Kajdanowicz. W tym roku teatralnie sięgniemy również do klasyki m.in. do „Ballad i romansów”, które w ramach I tomu poezji Adama Mickiewicza wydano równo 200 lat temu.
Plany na najbliższe miesiące przybliża nam Marta Goldsztajn z Fundacji Oczami Brata. Liczby są imponujące, ponieważ w 2021 roku odbyło się 21 koncertów, 11 wernisaży, plenery i konkursy. Fundacje ma równie ambitne przedsięwzięcia w tegorocznym kalendarzu. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać ponad 1 071 tys. zł na ich realizację. Dlatego wróci m.in. Festiwal Kultury Alternatywnej w pobliżu dworca PKP:
eFKA, czyli II edycja zapoczątkowanego w zeszłym roku nowego wydarzenia na mapie częstochowskiej kultury, odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia. Celem tego wydarzenia jest społeczna, kulturalna rewitalizacja ul. Mielczarskiego poprzez angażowanie społeczności w wydarzenia artystyczne. Rok 2022 to również projekt pod nazwą „Studium współpracy edukacyjno-artystycznej”. Zeszłoroczna edycja pokazała nam, że te warsztaty są nam bardzo potrzebne i cieszą się dużym zainteresowaniem. W tym roku przewidziano warsztaty castingowe, warsztaty kreatywne oraz MasterClass aktorski.
Kulturalne zadania fundacja realizuje też przy współpracy z częstochowskim Teatrem Mickiewicza czy Miejską Biblioteką:
Już od kwietnia zapraszamy również do takiego działania, które Teatr Nowy w Częstochowie wraz z Biblioteką Publiczną będzie realizował, czyli cykl sześciu czytań dramatów współczesnych, co miesiąc. Podobne cykliczne wydarzenie to Salony Poezji również będą się odbywać co miesiąc od maja i nawiązywać będą do częstochowskich artystów i poetów.
Jak dodaje Marta Goldsztajn, warto śledzić repertuar i uczestniczyć w artystycznych, ogólnodostępnych wydarzeniach Fundacji Oczami Brata i Teatru Nowego. Zaglądajcie na profile w mediach społecznościowych.
Zobacz także?