Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Warsztaty pisarskie, historii i reportażu – wyjątkowy cykl spotkań w Bibliotece Miejskiej

Facebook Twitter

Warsztaty pisarskie z udziałem znanych reportażystów i literatów to najnowsza propozycja Miejskiej Biblioteki Publicznej. W Częstochowie udało się zdobyć środki na organizację spotkań i imprez okołoliterackich, a ponadto zniesienie pandemicznych obostrzeń pozwala szerzej otworzyć drzwi tej instytucji dla mieszkańców.

fot. google.pl/maps

Stąd ciekawe, kwietniowe zaproszenie:

Cykl spotkań, który ma nas nauczyć pisać. Na pewno będziemy pisać, będą zadania domowe. Aczkolwiek cykl może się tak nie oczywiście nazywa, bo są to Warsztaty Historii Mówionej – jak nagrywać, jak archiwizować, interpretować relacje świadków różnych wydarzeń historycznych. Trochę dziennikarsko, reportersko. Tak naprawdę rozmawiając z osobami, które przeżyły jakąś prywatną trudną historię na tle np. wojny czy okresu PRL, zależy z kim i o czym chcemy rozmawiać. Cenne zajęcia, co jest ciekawe dla gazety, dla wydawnictwa.

Warsztaty Historii Mówionej zaplanowano na sześć spotkań w filii Biblioteki Miejskiej nr 9 przy ul. Nowowiejskiego 15. Jest limit miejsc dla uczestników i konieczne są wcześniejsze zapisy

– informuje Sylwia Góra z częstochowskiej biblioteki. Zajęcia poprowadzą goście, którzy mogą nam wiele przekazać i zdradzą kulisy swojej pracy:

Nauczymy się, jak rozmawiać ze świadkami historii, którzy są obcy, którzy są najbliższą rodziną, tacy, którzy są w ciężkiej traumie, co zrobić, kiedy ktoś rozpłacze się w trakcie rozmowy, jak zweryfikować, czy osoba, która opowiada nam jakieś wydarzenia, trochę nie koloryzuje i co z tym faktem zrobić. Osoby, które prowadzą warsztaty – Agata Tuszyńska, Patrycja Dołowy i Mirosław Tryczyk – reporterki, reporterzy, autorki, autorzy. Myślę, że już znani.

Można uczestniczyć w całych warsztatach, lub wybrać dla siebie konkretne zajęcia i ulubionych prelegentów, którzy opowiedzą o reportażu i nie tylko:

Jest ty cykl 6 spotkań. Każdy prowadzi 2 spotkania. Możemy się zapisać albo na cały cykl, do czego bardzo zachęcam, natomiast jeżeli ktoś jest zakochany w jednej osobie i w jej książkach, to również można sobie wybrać jedną lub jednego z tych prowadzących i przyjść tylko na te warsztaty. Zapisujemy się pisząc maila do Filii nr 9. To zawsze będzie piątek od godz. 17:00 do 20:00.

Start już 8 kwietnia. Wydarzenie w częstochowskiej bibliotece polecała Sylwia Góra.

Warsztaty poprowadzą: Patrycja Dołowy (8.04 i 27.05), Agata Tuszyńska (6.05 i 17.06) oraz Mirosław Tryczyk (22.04 i 3.06).
Warsztaty odbędą się w Filii nr 9 przy ul. Nowowiejskiego 15 w następujących terminach:
8, 22 kwietnia, godz. 17:00-20:00
6, 27 maja, godz. 17:00-20:00
3, 17 czerwca, godz. 17:00-20:00

fot. biblioteka.czest.pl/

 

Zobacz także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024