Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Matura 2024: Maturzyści o przygotowaniach, stresie, egzaminach i ambicjach

Facebook Twitter

Niemal przez cały maj potrwają tegoroczne matury. W Częstochowie to seria egzaminów dla ponad 2,5 tys. zdających. We wtorek (07.05) maturzyści mieli obowiązkowy język polski, drugiego dnia mierzą się z matematyką. Zapytaliśmy o nastroje, jakie im towarzyszą przed przystąpieniem do kolejnych egzaminów.

Matura 2024 w Częstochowie

Jakie nastroje towarzyszą maturzystom przed przystąpieniem do kolejnych egzaminów?

Myślę, że ogólnie dobre. Nie mam jakiegoś stresu przed maturami.

Bardzo dobry, taki trochę stres, ale jednak taki luz.

 W miarę się udało zasnąć.

Co ma być, to będzie….

W Częstochowie deklarację przystąpienia do maturalnego egzaminu wyraziło 2548 osób, w tym 2350 maturzystów kończących szkołę w obecnym roku oraz 198 absolwentów z lat ubiegłych. Sprawdzaliśmy, jak wyglądały ich przygotowania do tych ważnych egzaminów. Czy poświęcili na naukę wiele tygodni?

Nie przygotowywałem się bardzo długo. ale w szkole uważałem, szczególnie w tym roku i myślę, że dobrze mnie do tego przygotowali.

Na pewno kilku moich kolegów bardzo się przykładało do nauki przez ostatnie dwa dni, po parę godzin dziennie siedzieli, ale ja uczyłem się przez ostatnie lata w miarę regularnie, więc nie mam tego problemu.

Od września korepetycje, żeby to wszystko po prostu sobie na spokojnie powtórzyć, żeby być tak po prostu przygotowanym na 100%.

Chodziłam jedynie na korepetycje z matematyki…

W tym roku egzaminy maturalne trwać będą do 24 maja. Ogłoszenie całościowych wyników matur planowane jest 9 lipca. Zapytaliśmy częstochowskich maturzystów, jak radzą sobie ze stresem w tak ważnych dniach, jak egzaminy?

Ja myślę, że trzeba pomimo wszystko dobrze się nastawić na tę maturę, bo to też będzie niwelować stres. Dobrze też jakoś się odstresować, nawet wyjść na jakiś spacer ze znajomymi, a nie tylko siedzieć przy książkach.

Trzeba po prostu sobie wmówić, że jak się nie zda, to można poprawić i to nie jest koniec świata, jak się jest za matury.

Dużo spacerowałem, więc mam wrażenie, że to pomaga trochę uwolnić się od tego stresu.

Egzaminy maturalne to tylko etap po zakończeniu szkoły średniej. Częstochowscy maturzyści już snują plany na studia i na dalszą przyszłość zawodową…

Mam jeszcze plany na studia medyczne.

Ja obecnie już mam pracę, a jeśli chodzi o studia, to raczej nie pójdę, a jeśli bym miała iść, to na pewno nie teraz, tylko rok przerwy.

Ja chciałam iść na prawo, więc zobaczymy, jak matura pójdzie. Mam nadzieję, że dobrze.

Swoimi ambitnymi planami podzielili się z nami maturzyści z I L.O. im. Słowackiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024