Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

XXII Paraolimpiada w HSC: Prawie 400 przedszkolaków i uczniów podstawówek integracyjnych

Facebook Twitter

Prawie 400 przedszkolaków i uczniów szkół specjalnych i integracyjnych bawiło się podczas Turnieju Gier i Zabaw Ruchowych. W Hali Sportowej przy ulicy Żużlowej w Częstochowie zorganizowana została XXII edycja Paraolimpady.

Paraolimpiada w HSC
fot.czestochowa.pl/Ł. Kolewiński

Paraolimpiada w HSC

Dorota Jarzębska: To była XXII Paraolimpiada, czyli konkurs gier i zabaw dla wszystkich dzieci. Ideą tego było to, żeby wszystkie dzieci się super bawiły, żeby były zadowolone, no i przede wszystkim to, żeby każde dziecko wyszło z nagrodą. To były i przedszkola i szkoły, wszystkie placówki specjalnej integracyjne z terenu miasta Częstochowy. Staramy się, żeby co roku było zupełnie coś innego i tak w tym roku też były inne dyscypliny, inne konkurencje, także myślę, że dzieci były zaskoczone, bardzo chętnie brały udział we wszystkich konkurencjach.

Mówiła dyr. Miejskiego Przedszkola nr 43 w Częstochowie – Dorota Jarzębska, organizatorka wydarzenia.

fot.czestochowa.pl/Ł. Kolewiński

We wspólnej zabawie uczestniczyły zarówno dzieci z niepełnosprawnościami, jak i te pełnosprawne. Celem była integracja małych częstochowian:

Edyta Kubarska: Wszystkie konkurencje przygotowane były dla dzieci z różną niepełnosprawnością, aby każdy miał możliwość wykonania danego zadania. Mamy dzieci z różnymi niepełnosprawnościami i uwzględniamy również dzieci na wózkach, które dla nas nie mają żadnych barier, bawią się razem z nami. Głównymi konkurencjami było holowanie autka, sadzenie cebulek oraz zbieranie jajka- w tym akurat brali udział zawodnicy, natomiast kibice również z nami się bawili i uczestniczyli w zabawie m.in. rzuty do kosza do koszykówki, przechodzenie przez tunel, zabawę z chustą, kręgle.

Ocenia Edyta Kubarska, nauczycielka w Miejskim Przedszkolu nr 43.

fot.czestochowa.pl/Ł. Kolewiński

W przypadku tej imprezy Hala Sportowa przy ul. Żużlowej stała się faktycznie miejscem bez barier. Turniej Gier i Zabaw przygotowywany jest przez miejskie placówki przy wsparciu Wydziału Edukacji Urzędu Miasta:

Aneta Kalicka: Nasze dzieci co roku uczestniczą w zabawach i imprezach tego typu, sprawia im to dużo radości i satysfakcji. Myślę, że mają takie poczucie, że nie każdy musi być mistrzem olimpijskim, ale każdy może odnosić sukces sportowy na miarę swoich możliwości.

Anna Wróblewska: Tutaj każdy wygrywa, to są dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, z różnych placówek i to jest przede wszystkim nasze wspólne spotkanie i pokazanie, że dzieci się cieszą, że one też potrafią wiele rzeczy…

Mówi Aneta Kalicka nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 17 i Anna Wróblewska z Miejskiego Przedszkola nr 43. W kolejnym roku szkolnym zapewne paraolimpiada odbędzie się po raz 23.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024