Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jaki zawód dla uczniów? Szkoła – Praca – Przyszłość projekt adresowany do młodzieży wraca w Częstochowie

Facebook Twitter

Kolejny rocznik sprawdza swoje mocne strony przed przyszłym wejściem na rynek pracy. W Częstochowie wraca projekt "Szkoła – Praca - Przyszłość".

Jaki zawód dla uczniów

Jaki zawód dla uczniów? Placówki chcą pokazać swoją ofertę

To inicjatywa, która ma pomóc młodzieży z częstochowskich szkół w wyborze swojej przyszłej ścieżki zawodowej.

Agnieszka Tomaszewska: Wracamy z projektem „Szkoła Praca Przyszłość”. Przerwała go pandemia. No i w tym roku powracamy, powracamy do wspólnych działań. Działań Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oraz wszystkich częstochowskich szkół średnich kształcących na poziomie szkoły, technikum i szkoły branżowej. Będziemy wspólnie podejmować działania, żeby właśnie młodym ludziom, absolwentom klasy ósmych pokazywać, jakie zaplecze dydaktycznie jest naszych częstochowskich szkołach, w jakich zawodach mogą się uczyć i przede wszystkim, u jakich pracodawców mogą realizować później praktyki, a później swoją pracę.

 

fot. www.czestochowa.pl

Mówi o powrocie częstochowskiego programu Agnieszka Tomaszewska, wicedyrektor w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie. Program ma za zadanie też promować szkolnictwo zawodowe. To właśnie absolwentów bardzo konkretnych kierunków poszukują dziś pracodawcy.

Rafał Piotrowski: W ramach tego projektu będą realizowane konkursy zawodowe związane z lepszym wyborem, pokazaniem zawodu, z pozwoleniem uczniowi poszukiwania swojego pomysłu na swoją przyszłość, to na pewno będzie pierwszym elementem. Drugim elementem będzie spotykanie się uczniów w szkołach zawodowych. Tak dopracowaliśmy w tym roku, żeby nie dublować się szkoły w dniach otwartych, jeśli chodzi o możliwość pokazania swojej szkoły. I oczywiście ten element, jeśli chodzi o szkoły zawodowe, bardzo istotny, czylię współpraca z pracodawcami.

fot. www.czestochowa.pl

Ocenia Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Projekt wraca w tym roku szkolnym po pandemicznej przerwie – niezmiennie wspiera częstochowskie szkolnictwo zawodowe. Przed uczniami jeszcze spotkania z doradcami, targi, dni otwarte czy wizyty studyjne. Zadania zaplanowano też na pozostałe miesiące roku szkolnego.

Małgorzata Krakowska: Zapraszamy wszystkie szkoły częstochowskie, licea i szkoły techniczne, szkoły branżowe, ale też szkoły specjalne i Częstochowską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Na targach będą również stoiska zespołu poradni psychologiczno-pedagogicznych, w czasie których będą dyżurować pracownicy Centrum Informacji Zawodowej. Będą odpowiadali na pytania dotyczące diagnozy, preferencji zawodowych, rekrutacji czy wyboru szkół ponadpodstawowych. Targi będą organizowane w trzech miejscach w trzech dzielnicach Częstochowy. Będą zorganizowane w godzinach popołudniowych po to, żeby nie tylko uczniowie, ale też ich rodzice i opiekunowie mogli zapoznać się ze szkołami częstochowskimi.

Jak mówi Małgorzata Krakowska, wicedyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie, targi planowane są na marzec przyszłego roku.

fot. www.czestochowa.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024