Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce już wykonuje własne testy

Facebook Twitter

Jak już informowaliśmy Wojewódzki Szpital na Parkitce uruchomił pracownię biologii molekularnej gdzie wykonuje testy genetyczne na koronawirusa.

fot. DarkoStojanovic/pixabay.com

Pytaliśmy jak działa laboratorium przy ul. Bialskiej, na które od dłuższego czasu czekała Częstochowa:

Laboratorium jest dedykowane dla wszystkich, którzy chcą z niego korzystać, czyli placówek medycznych, ale również osób prywatnych. Badanie, które tu wykonujemy to są badania na zlecenie, np. dla sanepidu, np. lekarzy chorób zakaźnych. W tej chwili z pewnością również na zlecenie lekarzy pierwszego kontaktu. 

Przy Bialskiej badane są próbki nie tylko pacjentów ze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, ale także z innych lecznic w regionie. Test można również wykonać prywatnie, jak mówi dyr. Zbigniew Bajkowski. Jednocześnie trwają przygotowania do sezonu grypowego. Jesień podczas walki z epidemią koronawirusa i zachorowaniami grypowymi może być ciężka…

Jeżeli chodzi o jesień no to rzeczywiście sytuacja będzie dość trudna z tego powodu, że jakby zachorowania grypowe będą nakładały się na zachorowania spowodowane koronawirusem. Objawy są bardzo podobne, w związku z tym będzie dość duża trudność, żeby to rozróżnić. Będę polecał i nawet prosił o to, żeby się szczepić, a jednak one będą u zdecydowanej większości ludzi eliminowały zachorowania na grypę, co też pozwoli szybciej rozróżnić ewentualne zakażenia koronawirusem. 

– dodaje dyr. Zbigniew Bajkowski. Przypomnijmy, mimo wcześniejszych zapowiedzi, placówka wojewódzka w budynku przy PCK nie została szpitalem jednoimiennym. W lecznicy powstał tylko oddział obserwacyjno- zakaźny z 24 łóżkami.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021