Szpital na Parkitce pilnie potrzebuje onkologów
"Czy grozi nam zamknięcie oddziału onkologicznego?" Dopytują nasi słuchacze, po tym jak Wojewódzki Szpital Specjalistyczny opublikował informację o tym, że pilnie zatrudni lekarzy specjalizacji onkologicznej.

Szacowany czas czytania: 02:33
Szpital na Parkitce
Mieszkańcy obawiają się, że z powodu braku lekarzy, zostaną pozbawieni specjalistycznej opieki, tak jak to było w przypadku laryngologii. Wojewódzka lecznica jednak uspokaja:
Agnieszka Sanojca: Prosimy, żeby Państwo uspokajali naszych słuchaczy, jeżeli takie telefony czy pytania ze strony słuchaczy się pojawiają. Nie, nie ma żadnej możliwości, żeby był zagrożony którykolwiek z oddziałów onkologicznych u nas w szpitalu. Pamiętajmy, że my oprócz oddziału onkologii ogólnej mamy też chirurgię onkologiczną, ale mamy też poradnie, mamy Jurajskie Centrum Onkologiczne. Więc onkologia jest priorytetowym obszarem, w którym szpital wojewódzki pracuje
– uspokaja Agnieszka Sanojca.

Liczba pacjentów z chorobami nowotworowymi stale się powiększa stąd decyzja o zatrudnianiu kolejnych lekarzy w szpitalu przy Bialskiej
– podkreśla rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.
Agnieszka Sanojca: Lekarzy potrzebujemy coraz więcej, a specjalizacja onkologiczna nie jest specjalizacją prostą, dlatego lekarzy onkologów jest niewielu. Niewielu młodych lekarzy kształci się w tym kierunku. Odpowiedzialność w przypadku lekarza onkologa jest bardzo duża. Stąd zachęcam, żeby nawet jeżeli ktoś jest lekarzem innej specjalizacji, ale myślał w ogóle o zmianie specjalizacji, to też jako szpital dajemy możliwość, żeby u nas tę specjalizacje przeprowadzić. Potrzebujemy po prostu lekarzy onkologów.

Mamy Różowy Październik – to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W miniony weekend na Jasnej Górze odbyła się XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Raku Piersi. Specjalny koncert „Barwy Jesieni” zorganizowały w Miejskim Domy Kultury przy ul. Łukasińskiego częstochowskie „Amazonki”.
Czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny również planuje podobne profilaktyczne wydarzenia?
Agnieszka Sanojca: Faktycznie będziemy mieli w szpitalu wydarzenia związane z profilaktyką, ale bardziej w listopadzie, dlatego że coraz częściej też nowotworami, które pojawiają się, a które nie są tak szeroko omawiane jak nowotwory piersi, są nowotwory panów, czyli nowotwory chociażby jądra. Listopad jest miesiącem, w którym prowadzone są działania profilaktyczne i mówimy dużo właśnie o nowotworach jąder. Stąd w tym roku postanowiliśmy połączyć październik z listopadem. Na pewno będziemy za pośrednictwem Radia Jura zapraszać mieszkańców regionu na badania profilaktyczne zarówno pod kątem raka piersi, jak i właśnie raka jąder.
Jak mówi Agnieszka Sanojca, w listopadzie zostanie zorganizowana akcja profilaktyczna. Czekamy zatem na szczegóły, na pewno będziemy was o tym informować. Z rzeczniczką szpitala przy ul. Bialskiej rozmawiała Katarzyna Fica.
Czytaj także: