Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Po kilku latach przerwy wróciła Szkoła Rodzenia w szpitalu na Parkitce [FOTO]

Facebook Twitter

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym znowu funkcjonuje Szkoła Rodzenia. W odmienionej wersji, również w aspekcie nowocześniejszego wyposażenia i warunków stworzonych dla przyszłych mam.

fot.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Szkoła Rodzenia w szpitalu na Parkitce

Szkoła wróciła po kilkuletniej przerwie, bo w częstochowskim szpitalu jej działanie zawieszono podczas pandemii:

Renata Michalczyk: Na pewno ówczesna szkoła rodzenia nie była tak dobrze wyposażona jak w tej chwili. Staramy się nadążać nad trendem, otworzyliśmy blok porodowy w nowoczesnym stylu, bo mamy pokoje porodowe, więc chcieliśmy stworzyć tutaj szkołę rodzenia dopasowaną do nowej porodówki, czyli w stylu domowym, żeby każda pacjentka, która przyjdzie do nas, czuła się jak w domu.

Wylicza Renata Michalczyk, oddziałowa na oddziale położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

Szkoła Rodzenia w szpitalu na Parkitce fot.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Szkoła Rodzenia jest dobrze pomyślana, dostępna dla wszystkich zainteresowanych i otwarta też na udział obojga przyszłych rodziców:

Anna Jędrasiak-Jafari: Mamy dwa programy, jeden tygodniowy, to dwa spotkania w tygodniu i jeden w pigułce- weekendowy. Ten tygodniowy jest podzielony na dwa bloki, na jedne zajęcia przychodzą same panie, na drugie przychodzą już z panami. Jeżeli chodzi o bloki dla pań, to są tutaj ćwiczenia fizyczne, oddychanie, mamy jogę dla ciężarnych, mamy wejście na blok porodowy i aktywny poród, czyli pokazujemy w jakie pozycje można przybierać.

Mówi Anna Jędrasiak-Jafari, koordynatorka prowadzonych tutaj zajęć.

 Szkoła Rodzenia w szpitalu na Parkitce fot.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Nadal można się zapisać na cykliczne spotkania, aby zdobyć umiejętności i wiedzę, niezbędne do opieki nad noworodkiem:

Renata Michalczyk: Jest grupa pacjentek, które mają ścisłe wskazania do cięcia cesarskiego, dla nich też jest stworzona grupa, te panie też mogą wejść na blok porodowy i zapoznać się z położnymi, jak i wyglądem pokoi na porodówce. To są zajęcia praktyczne i teoretyczne, mamy zatrudnionych wielu specjalistów diabetologów, fizjoterapeutów, dietetyków, żeby przyszła mama wiedziała jak się zachować, gdy się urodzi dziecko.

 Szkoła Rodzenia w szpitalu na Parkitce fot.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Na potrzeby zajęć przystosowane są trzy sale, które specjalnie urządzono. Rodzice mają tutaj mieć komfortowe warunki i poczuć się jak w domu, dodaje oddziałowa Renata Michalczyk. Szkoła to też dodatkowe umiejętności, nowości dla młodych rodziców, kursy teoretyczne i praktyczne:

Anna Jędrasiak-Jafari: Planujemy kursy np. pierwszej pomocy noworodka i małego dziecka, tak żeby ci rodzice, którzy uczęszczali do naszej szkoły rodzenia, mogli też uczęszczać na ten kurs, który na pewno się przyda młodym rodzicom, czy np. kursy masażu shantala dla maluszków, które borykają się z kolkami. Przygotowujemy też kurs porodu z gwizdkiem, to jest nowa metoda, która pochodzi z Francji, gwizdek jest bez dźwięku, ale może pięknie kontrolować oddech w czasie porodu, czy nawet cięcia.

Przekonuje Anna Jędrasiak-Jafari, koordynatorka szkoły rodzenia na Parkitce.

Szkoła Rodzenia w szpitalu na Parkitce. Zdjęcia

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj