Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Miasto i UJD chcą stworzyć uniwersytecki szpital kliniczny

Facebook Twitter

Częstochowski samorząd oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie chcą stworzyć w naszym mieście uniwersytecki szpital kliniczny na bazie Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Mirowskiej.

Uniwersytecki szpital kliniczny

Uniwersytecki szpital kliniczny

Jak podkreślają obie strony szansa dla medyków, białego personelu, studentów a przede wszystkim korzyść dla pacjentów:

Anna Wypych-Gawrońska: Z pewnością wyższa ranga uczelni, która ma charakter uczelni medycznej, w której się prowadzi kierunek lekarski i kierunki medyczne to już taką uczelnią jest i to jest po prostu wyższy stopień rozwoju uczelni. My teraz będziemy wpływać na tworzenie oddziałów klinicznych w szpitalach, dlatego że nasi studenci pójdą na zajęcia już od października następnego roku akademickiego, ale uniwersytecki szpital to jest inny rodzaj pracy i inny rodzaj współpracy w zakresie kształcenia i badań i to chyba szczególnie trzeba podkreślić, bo może nie zdajemy sobie sprawy, kiedy najbardziej rozwija się i kierunek lekarski i medycyna, wtedy, kiedy razem z kształceniem idą badania naukowe. Posiadanie szpitala klinicznego powoduje, że uniwersytet może zabiegać o jeszcze większe środki na badania

– mówiła rektor UJD, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska. Same pozytywy takiego rozwiązania widzi również Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk:

Krzysztof Matyjaszczyk: Nasz plan i pomysł, aby przekazać szpital miejski Uniwersytetowi i na jego bazie utworzyć uniwersytecki szpital kliniczny, ma na celu poprawę jakości służby zdrowia w Częstochowie. Z jednej strony zyskają sami pacjenci, bo będą mieć łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów, których po prostu będzie więcej, którzy będą i kształcić, ale też i leczyć w naszym szpitalu, zyskają przedstawiciele białego personelu, a więc lekarze, pielęgniarki i wszyscy inni, bo będzie więcej pieniędzy, po pierwsze dlatego, że wzrośnie referencyjność poszczególnych oddziałów szpitalnych, po drugie będzie można wykorzystywać pieniądze na dydaktykę, na naukę, na pokrycie kosztów związanych z zatrudnieniem białego personelu. Zyskają również sami studenci, bo będą mieli profesjonalne miejsce do tego, aby pobierać naukę i to nie będą tylko sale lekcyjne, ale również sale operacyjne, sale diagnostyczne, sale takie, na których prowadzi się leczenie.

Szpital kliniczny będzie miał pozytywny wpływ dla mieszkańców miasta, ale także całego regionu:

Aleksander Sieroń: Szpital kliniczny uniwersytecki ma nie tylko dla miasta, ale i dla obrzeża miasta, które wcale nie jest takie małe, obszar Częstochowy doskonale mi znany, bo tak jak wspominałem wielokrotnie, byłem tutaj konsultantem do spraw interny, potem szefem, to jest obszar, który naprawdę potrzebuje ludzi, ale ludzie potrzebują też lekarzy. W związku z tym powstanie takiego szpitala, jeżeli taki szpital powstanie, będzie z ogromną korzyścią nie tylko dla uniwersytetu, nie tylko dla miasta, ale dla po trosze zwykłych ludzi. Dlatego, że zwykłych naszych pacjentów, którzy biedni szukają miejsca, gdzie mogą być przyjęci

– dodawał prof. dr hab. n.med i zarazem Prorektor ds. medycznych i nauk o zdrowiu Aleksander Sieroń.

Mówiąc o utworzeniu uniwersyteckiego szpitala klinicznego, gdzie m.in. kształcić się mają przyszłe kadry medyczne, nie bez znaczenia pozostaje kwestia zadłużenia placówki. Jak ten problem zamierzają rozwiać obie zainteresowane strony: urząd miasta oraz uniwersytet?

Anna Wypych-Gawrońska: Pierwszy krok zrobiliśmy i obserwujemy inne miasta, inne sytuacje i wiemy, jak to się też odbywa. Są różne sposoby na to, żeby uczelnia trzymała szpital oddłużony, bo po prostu uniwersytet nie posiada środków na to, żeby zapłacić długi szpitala istniejące, już potem musi zabiegać o to, jeżeli już przejmie taki szpital, żeby nie generował ten szpital nowych długów. Ale to jest w innych miastach zrobione i mamy nadzieję, że również uda się w ten sposób nam tę współpracę sfinalizować.

 Krzysztof Matyjaszczyk: To są sprawy, które będą musiały zostać rozstrzygnięte w trakcie już prac nad nad tym procesem, tak abyśmy mogli czy to senatowi uczelni, czy Radzie Miasta Częstochowy przekazać wynegocjowane wypracowane rozwiązania, takie, które będą do przyjęcia przez obydwie strony, a które będą korzystne dla mieszkanek i mieszkańców naszego miasta

-mówiła prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD oraz prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj