Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

SARP zabiera głos w sprawie planów przeobrażenia Placu Biegańskiego i odcina się od nich

Facebook Twitter

SARP zabiera głos w sprawie planów przeobrażenia Placu Biegańskiego. Częstochowscy architekci są zaniepokojeni planowanymi zmianami. Pomysły zgłaszali mieszkańcy, tematem zajmą się jednak współpracujący z miastem projektanci. Jest oficjalne oświadczenie Stowarzyszenia Architektów Polskich z częstochowskiego oddziału w tej sprawie. 

SARP; Plac Biegańskiego

SARP zabiera głos w sprawie planów przeobrażenia Placu Biegańskiego

Pomimo złożonych deklaracji, wyłonieni w zapytaniu ofertowym projektanci „modernizacji Placu Biegańskiego” do dziś nie skontaktowali się z przedstawicielami częstochowskiej pracowni FORMA, autorami zwycięskiej pracy w konkursie na koncepcję architektoniczną centrum. Zrealizowana została ona w niepełnym zakresie, a pochodziła z 2007 roku.

Czekaliśmy cierpliwie do ostatniej chwili, do dnia zgłaszania uwag

– czytamy w oświadczeniu SARP. Jak podkreśla stowarzyszenie:

Rozmowa z autorami przestrzeni, w której planuje się interwencje, to podstawowe standardy wykonywania zawodu architekta.

Członkowie zaznaczają też, że

…niejasna pozostaje kwestia posiadania przez wyłonionych projektantów wymaganych prawem odpowiednich uprawnień budowlanych. Uważamy, że sprawą powinna zainteresować się Izba Architektów

– dodają. SARP w Częstochowie odcina się od procedury i koncepcji dla modernizacji głównego miejskiego placu, a przypomnijmy w 2017 roku prowadziło wspólnie z Centrum Promocji Młodych warsztaty pod nazwą „Zaprojektuj sobie miasto”. Te otwarte spotkania z mieszkańcami poświęcone przestrzeni Placu Biegańskiego mogłyby wnieść wiele do planów jakie na kolejne lata ma nasze miasto.

PLAC BIEGAŃSKIEGO. Oświadczenie SARP Częstochowa

Pomimo złożonych deklaracji, wyłonieni w zapytaniu ofertowym projektanci „modernizacji Placu Biegańskiego” do dziś nie skontaktowali się z przedstawicielami częstochowskiej pracowni FORMA, autorami zrealizowanej w niepełnym zakresie zwycięskiej pracy w konkursie na koncepcję architektoniczną zagospodarowania Placów Daszyńskiego i Biegańskiego w Częstochowie wraz z łączącym place odcinkiem Alei Najświętszej Maryi Panny z 2007 roku. Czekaliśmy cierpliwie do ostatniej chwili, do dnia zgłaszania uwag.

Dla nas kontakt i rozmowa z autorami przestrzeni, w której planuje się interwencje to podstawowe standardy wykonywania zawodu architekta.

Koleżanki i Koledzy z Oddziału Warszawskiego prowadzą obecnie szeroko zakrojoną akcję edukacyjną związaną z prawami autorskimi
https://sarp.warszawa.pl/prawoautora-opinia-prawna…/
#prawoautora #sarpztworcami #autorobiektu

Niejasna jest dla nas również kwestia posiadania przez wyłonionych projektantów wymaganych prawem odpowiednich uprawnień budowlanych (https://extranet.iarp.pl/lista/). Uważamy, że sprawą powinna zainteresować się Izba Architektów.

W związku z powyższym z przykrością zmuszeni jesteśmy zdecydowanie odciąć się od tej budzącej coraz więcej poważnych wątpliwości procedury, jaką zaproponowano dla stworzenia, z myślą o jej realizacji, koncepcji modernizacji głównego placu miasta. W konsekwencji pomimo wykazania przez nas maksimum dobrej woli, poświęcenia czasu oraz zaangażowania, nie prześlemy (tak jak to deklarowaliśmy) materiałów z przeprowadzonych przez nas wspólnie z Centrum Promocji Młodych w 2017 roku warsztatów „Zaprojektuj sobie miasto” w ramach których odbyły się w kolejnych trzech miesiącach, trzy otwarte dla wszystkich spotkania poświęcone przestrzeni Placu Biegańskiego, rozpoczęte oczywiście spotkaniem z autorami placu.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj