Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rozliczenie PIT 2023 – do kiedy złożyć deklarację i jak ją wypełnić? [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Jak rozliczyć PIT 2023? Najlepiej terminowo i przy pomocy odpowiedniej deklaracji. Dowiedz się, kiedy kończy się okres rozliczeń podatkowych, czym różnią się najpopularniejsze PIT-y, a także jak najwygodniej je złożyć.

PIT 2023
mat. nadesłany

Wybór formularza PIT – podstawa przy rozliczeniu podatkowym

Do najważniejszych aspektów rozliczania PIT należy wybór odpowiedniej deklaracji. Druki podatkowe występują w kilku wersjach, a każda z nich przeznaczona jest dla podatników o odmiennym źródle przychodu lub sposobie rozliczania. Osoby, które nie wiedzą, jaki PIT wybrać, powinny zapoznać się z charakterystyką tych najpopularniejszych.

Najczęściej wybierane PIT-y

Deklaracja, której należy się pierwsze miejsce w rankingu popularności, to PIT-37. Z tego druku korzysta zdecydowana większość podatników, ponieważ jest on przeznaczony dla osób osiągających przychód za pośrednictwem płatników.

PIT-37 powinni wypełniać przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenie czy dzieło. Jednak jest to tylko ułamek grona, które korzysta z deklaracji z numerem 37. Wszystko dlatego, że pojęcie płatnika nie dotyczy jedynie pracodawców.

Świadczenia emerytalne i rentowe, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, stypendia naukowe, rodzicielskie świadczenia oraz inne dochody tego typu również trzeba rozliczać przy pomocy PIT-37.

Kolejna popularna deklaracja podatkowa to PIT-36. Za jej pomocą rozliczają się osoby, które osiągnęły przychód bez pośrednictwa płatnika, czyli np. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. PIT-36 powinni składać także podatnicy rozliczający straty z lat wcześniejszych lub przychód małoletnich w ramach własnej deklaracji.

Druk z numerem 36 jest przeznaczony również dla tych, co odliczają podatek minimalny od posiadanych środków trwałych. Wszystkie osoby, które spełniają powyższe warunki, powinny pamiętać, że PIT-36 da się stosować tylko przy rozliczaniu według skali podatkowej (zasad ogólnych).

Jeśli ktoś uzyskuje przychody bez płatnika, to może też wybrać inny typ rozliczenia. Gdy podatnik zdecyduje się na rozliczenie liniowe, musi złożyć do urzędu skarbowego deklarację PIT-36L. Natomiast PIT-28 to druk, po który powinni sięgnąć ryczałtowcy, czyli osoby odprowadzające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Pozostałe popularne deklaracje to PIT-38 i PIT-39. Ten pierwszy druk pozwala rozliczyć przychód ze zbycia lub realizowania praw z tytułu:

  • papierów wartościowych;
  • udziałów w spółkach;
  • pochodnych instrumentów finansowych.

Natomiast PIT-39 przeznaczony jest dla osób, które uzyskały przychody ze zbycia nieruchomości lub realizacji praw z nimi związanych.

Jak rozliczyć PIT 2023?

Obecnie rozliczenie PIT jest znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko dlatego, że rozwój technologiczny pozwolił zautomatyzować wypełnianie oraz składanie deklaracji podatkowych. Dziś nie trzeba już uzupełniać papierowych formularzy i dostarczać ich do urzędu skarbowego osobiście bądź za pomocą poczty. Cały ten proces da się bowiem zrealizować za pośrednictwem internetu.

Pewny i sprawdzony program do rozliczenia PIT 2023 dostępny na stronie pit.pl to rządowa usługa Twój e-PIT. W ramach tego systemu można znaleźć gotową deklarację, która jest przygotowana przez Krajową Administrację Skarbową. Dzięki Twój e-PIT da się również wysłać elektroniczny dokument prosto do urzędu.

Jednak warto zauważyć, że w ramach rządowej usługi generowane są tylko druki PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38. Jeśli ktoś rozlicza się przy pomocy innej deklaracji, to musi wypełnić ją na własną rękę. Na szczęście nie trzeba robić tego dosłownie własnoręcznie poprzez uzupełnianie papierowego formularza.

W wypełnieniu PIT-u mogą pomóc ogólnodostępne programy internetowe do rozliczeń podatkowych. Niektóre z nich mają nawet funkcję komunikacji z serwerami Ministerstwa Finansów, dzięki czemu są w stanie pobierać ze stron rządowych dane przesłane przez pracodawcę podatnika. Tym samym uzupełnianie deklaracji staje się bardziej zautomatyzowane i szybsze.

Zalety rozliczania PIT online

Rozliczanie PIT-u przy pomocy internetowych programów ma wiele zalet. Szybkość i wygoda takiego procesu to tylko niektóre z nich. Dużym plusem wypełniania druku w formie elektronicznej jest to, że system weryfikuje poprawność wprowadzonych danych i zapobiega wysyłce wniosku z błędnymi lub niepełnymi informacjami.

Dodatkowym atutem rozliczania PIT-u online jest skrócony czas oczekiwania na zwrot podatku. Jeśli ktoś będzie miał nadpłatę zaliczek, to otrzyma zwrot maksymalnie do 45 dni. Dla porównania przy korzystaniu z tradycyjnych metod dostarczania deklaracji podatkowych okres ten może wydłużyć się nawet do 3 miesięcy.

Do kiedy złożyć PIT? Terminy rozliczeń 2023/2024

W ostatnich latach terminy rozliczeń PIT zostały ujednolicone prawie w stu procentach. Jedyny druk, który ma inną datę składania, to PIT-16A. Ostateczny termin dostarczenia tego wniosku mija 28 lutego 2024 r. Pozostałe deklaracje PIT za rok 2023 trzeba złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia 2024 r.

Termin na rozliczenie PIT minął – co zrobić?

Niezłożenie PIT-u w ustawowo określonym terminie wiąże się z konsekwencjami. Mogą one przybierać różne formy, m.in. grzywny, odsetek za opóźnienie czy odebrania prawa do odliczeń. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala zapobiec tym karom lub je złagodzić.

Aby uniknąć sankcji, należy złożyć czynny żal – zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego (w tym przypadku przekroczenia terminu rozliczenia PIT). Czynny żal powinien zawierać szczegółowy opis zaistniałej sytuacji i wytłumaczenie powodów, dla których deklaracja podatkowa nie została doręczona na czas.

Niezwykle ważne jest, aby taki dokument trafił do odpowiednich organów skarbowych jeszcze zanim podatnik zostanie wezwany do wyjaśnienia swojej zwłoki. Tylko wtedy czynny żal traktowany będzie jako rodzaj skruchy i dobrowolne przyznanie się do winy. Tym samym stanowi podstawę do zwolnienia z kar.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj