Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Już 28 kwietnia koncert OLD BREAKOUT w MDK w Częstochowie

Facebook Twitter

OLD BREAKOUT & Magda MAGIC Piskorczyk – Muzycy legendarnego Breakout wsparci najczarniejszym polskim głosem bluesowym – w koncercie specjalnym z okazji 80. rocznicy urodzin Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej - 28 kwietnia, godzina 18:00, Miejski Dom Kultury w Częstochowie. Bilety do nabycia w kasie MDK.

OLD BREAKOUT
Fot. oldbreakout.pl

„Old Breakout – Tribute to Nalepa”

Muzycy legendarnego Breakoutu, w ramach trasy koncertowej „Old Breakout – 80”, uświetniającej 80. rocznicę urodzin Tadeusza Nalepy oraz 80 rocznicę urodzin Miry Kubasińskiej.Old Breakout to reaktywacja legendy – muzyczna inicjatywa członków oryginalnego składu Breakout – założonej przez Tadeusza Nalepę legendy polskiej sceny blues-rockowej z lat siedemdziesiątych.

Magda MAGIC Piskorczyk to najczarniejszy polski głos

Wielokrotnie nagradzana wokalistka. Trzykrotnie nominowana do najbardziej prestiżowej nagrody polskiej branży fonograficznej FRYDERYK. Dwukrotna półfinalistka najważniejszego konkursu bluesowego w świecie INTERNATIONAL BLUES CHALLENGE w Memphis, Tennessee, USA. Dziewięciokrotna bluesowa wokalistka roku (2003, 2004, 2006, 2009, 2011, 2012, 2013, 2020 i 2022). We Francji nazwana 'la voix noire et au costume blanc’ (czarny głos w białym kostiumie).

Jej niezwykłe wykonania z muzykami Breakoutu: 'Gdybyś kochał, hej!’, 'Poszłabym za tobą’, 'Na drugim brzegu tęczy’, 'W co mam wierzyć’ czy 'Do kogo idziesz’, wywołują najwyższe emocje i uznanie Publiczności.

W 1970 roku Tadeusz Trzciński, na prośbę Tadeusza Nalepy, kompletuje skład do (jak się okazało) jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego bluesa. Powstaje przełomowy album „Blues Breakout”, nagrany w składzie: Tadeusz Nalepa – śpiew, gitara, Tadeusz Trzciński -harmonijka ustna, Dariusz Kozakiewicz – gitara, Jerzy Goleniewski – gitara basowa, Józef Hajdasz – perkusja, z tekstami Bogdana Loebla. Następnie Trzciński nagrywa z Nalepą i Kubasińską jeszcze trzy kolejne wyśmienite płyty: „Mira”, „Karate” i „Ogień” aby w kolejnych latach spełniać się w realizacji dźwięku najważniejszych festiwali (m.in. Sopot, Jazz Jamboree czy Jarocin) i międzynarodowych tras koncertowych największych polskich gwiazd, a także nagłaśnia koncert Raya Charlesa.

W roku 1978 do zespołu Breakout dołącza gitarzysta basowy – Maciej Bogusław Kubicki. Gra w zespole do jego zamknięcia w grudniu 1981 roku. Uczestniczy w kilku zagranicznych turnee, w tym w kilkumiesięcznych trasach koncertowych po Związku Radzieckim. Nagrywa też w ramach Breakoutu utwór „To mój blues” ale płyta z tą kompozycją ukazuje się dopiero w 1988 roku sygnowana już nazwiskiem Tadeusza Nalepy. W kolejnych latach Kubicki współpracuje także m.in. z Izą Trojanowską, Ireną Jarocką, Feliksem Andrzejczakiem, Jankiem Borysewiczem czy Markiem Surzynem, aby od 2018 roku ponownie cieszyć swoją basówką publiczność Breakoutu w zespole Old Breakout.

W 2013 roku, przy okazji Festiwalu „Lep na Bluesa” z Józefowie, dawni Breakouci z różnych okresów twórczości Nalepy, m.in.: T.Trzciński, K.Dłutowski, W.Chróst i J.Hajdasz, za namową K.Pabiasza, postanawiają zlepić projekt upamiętniający muzykę Breakoutu i nagrywają album „Za głosem bluesa idź”. W 2017r od zespołu odchodzi Pabiasz i wówczas klaruje się najlepszy, grający do tej pory skład Old Breakout. W 2018 roku nagrywają płytę „Tribute to Nalepa & Kubasińska”. W ramach tego projektu współpracują ze sobą członkowie Breakoutu z lat ’70 i ’80: Tadeusz Trzciński, Winicjusz Chróst, Krzysztof Dłutowski, Wojciech Morawski, a także Dariusz Kozakiewicz, Maciej Bogusław Kubicki, Marcin Kołdra, Sławomir Burakowski, Monika Urlik i kilku innych doskonałych bluesmanów.

Old Breakout ponownie zawitał do studia i nagrał kolejny, jubileuszowy album

W 2022 roku, na fali wypełnionych po brzegi sal koncertowych, Old Breakout ponownie zawitał do studia i nagrał kolejny, jubileuszowy album z przebojami Breakoutu i Nalepy, zatutuowany „80a”, uświetniający 80. rocznicę urodzin Nalepy i 80 urodziny Trzcińskiego. I tak jak w 1988 roku Nalepa nagrał z zespołem Dżem studyjny album „Numero Uno”, tak i teraz do współpracy z Old Breakout zaproszenie przyjął mistrz gitary Jerzy Styczyński (Dżem). W lutym 2024 zespół wydał rewelacyjny dwupłytowy album „Live”, opatrzony 16-stronicową książeczką, z koncertu zarejestrowanego w Ursynowskim Centrum Kultury Alternatywy z 3.11.23r. Gościnnie zaśpiewała „Do kogo idziesz” Miruna Chypś a koncert prowadził redaktor Mariusz Szalbierz z kwartalnika Twój Blues.

Swoje płyty muzycy podpisują po każdym koncercie na stoisku zespołu

Fanom pragnącym dokonać zakupów rekomendujemy zabranie ze sobą gotówki. Old Breakout intensywnie koncertuje po Polsce i krajach Europy, prezentując trudny do doścignięcia poziom artystyczny, który Publiczność wychodząca z koncertów określa jako „niesamowite uczty muzyczne”. Z wyjątkową dbałością o każdy dźwięk, wirtuozersko wykonuje największe przeboje Breakoutu i Tadeusza Nalepy z lat ’70 i ’80.

W składzie: Tadeusz Trzciński (Breakout) – harmonijka ustna Maciej Bogusław Kubicki (Breakout) – gitara basowa Marcin Kołdra – wokal, gitara Sławek Burakowski – gitara Łukasz Biliński – perkusja Magda MAGIC Piskorczyk – wokal w utworach Miry Kubasińskiej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj