Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Letnie kawiarenki na placu Biegańskiego? Wymogi spełniają wstępnie tylko 2 z 5 ofert

Facebook Twitter

Letnie kawiarenki na placu Biegańskiego - we wtorek (11.04) zostały oficjalnie otwarte oferty złożone w przetargu. O postawienie kolejnych dwóch - bardziej zielonych ogródków w letnim sezonie, miasto zabiegało od kilku lat.

Plac Biegańskiego
fot. Jolanta Urbańska

Letnie kawiarenki na placu Biegańskiego?

Jest szansa, że w tym roku tak się stanie. Chętnych było 5 przedsiębiorców.

Łukasz Kot: Na chwilę obecną możemy powiedzieć tyle, że na dzień 11 kwietnia mieliśmy wpłaconych 6 wadiów, do których wpłynęło 5 ofert, z których 3 były po terminie, bo wadium było niewpłacone w terminie, więc tak naprawdę oceniamy 2 projekty – 1 na kawiarenkę, 1 i 1 kawiarenkę 2, także są spore szanse na to, żeby coś powstało na placu Biegańskiego.

Jak mówi Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, na placu pozostaje kawiarenka, która działa od kilku sezonów, a nowe ogródki przewidziane są po północnej stronie placu. Jedna od strony ulicy Kilińskiego, druga po stronie ul. Dąbrowskiego. Ogródki pojawią się w tym miejscu, jeżeli najemcy, czyli restauratorzy spełnią wymogi i zbudują w nich np. „zielone ściany”:

Elżbieta Idczak-Łydżba: Na pewno będziemy egzekwować to założenie, które zostało wyartykułowane również w ogłoszeniu przetargowym, że chcemy, żeby było dużo zieleni. Jedna ze ścian powinna być zielona. Zobaczymy dopiero dokładnie po wglądzie w całą dokumentację, czy któraś z ofert spełni ten warunek. I czasem to się wydaje niesprawiedliwe i przykre, ale są pewne warunki, które dokładnie ogłoszenie np. określa. Bardzo duży nacisk w tym ogłoszeniu był położony na zieleń

– informowała Elżbieta Idczak-Łydżba, pełnomocnik prezydenta ds. estetyki miasta. Szczególnie, że dotychczasowy ogródek nie w każdym sezonie zapewnia tyle zieleni, ile chcieliby na placu widzieć urzędnicy. Na razie są chętni najemcy, którzy być może zbudują dodatkowe miejsca ze stolikami, parasolami i zielenią w centrum Częstochowy.

Oferty oceni jeszcze miejska komisja

Łukasz Kot: Kilka ofert. Trzy oferty niestety nie spełniły warunków formalnych. Tych ofert nie możemy pod uwagę brać. Z tych pozostałych dwóch na pierwszy rzut oka oczywiście, bo dokumenty zbada jeszcze komisja i jeden z podmiotów prawnych, wydaje się, że jedna jest pełna, czyli mamy wszystkie niezbędne dane do oceny też pod względem wyglądu tej kawiarenki. Druga wydaje się trochę uboższa, jeżeli chodzi o te parametry, które są niezbędne dla pani estetyk i dla jej zespołu

– dodaje naczelnik CUK Łukasz Kot. Dalsza procedura przetargowa zaplanowana jest na 18 kwietnia. Ogródki w tym miejscu mogłyby działać już od maja.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023