Ostatnie dni na rozliczenie rocznego podatku – pamiętajmy o ulgach, 1,5 procent i terminie
Zostały ostatnie dni na wypełnienie rocznego zeznania podatkowego. Większość osób uporało się z zadaniem online. Czasem potrzebny jest osobisty kontakt z klientem i zdarzają się dane z zeznań, które wymagają wyjaśnień. Jeszcze zdążymy w tej sprawie do częstochowskiego Urzędu Skarbowego.
Ostatnie dni na rozliczenie rocznego podatku
Grzegorza Hoinka: Staramy się w każdej sytuacji pomóc naszym klientom, czy jest to kontakt telefoniczny, czy jest to kontakt osobisty. Natomiast należy pamiętać, że w przypadku kiedy mamy problem, który wymaga poświęcenia większej ilości czasu, konieczna jest rezerwacja wizyty w Urzędzie Skarbowym. Możemy dokonać tego umówienia telefonicznie, możemy to zrobić osobiście, czy też poprzez najbardziej wygodny sposób, czyli przez stronę podatki.gov.pl gdzie dokonujemy rejestracji wizyty online.
Jak mówi Grzegorz Hoinka, naczelnik I Urzędu Skarbowego przy ul. Filomatów, od kilku lat zeznanie za rok miniony nie nastręcza nam tylu trudności. Dzięki usłudze e-PIT wystarczy nanieść na cyfrowe zeznanie odliczenia czy ulgi oraz wysłać deklarację do Administracji Skarbowej przez internet. Jakie koszty wpisujemy w PIT-y i co najczęściej odliczamy od podatku?
Grzegorza Hoinka: Najpopularniejszą ulgą ciągle jest ulga związana z wychowywaniem dzieci. Także tutaj jest konkretna ulga, z której można skorzystać. Pozostałe odliczenia to jeszcze ulga, ewentualnie rehabilitacyjna. I to są dwie takie podstawowe, które są jednak wykazywane w naszych zeznaniach. Zasugerowałbym, żeby korzystać z usługi Twój e-PIT, to zeznanie jest już w zasadzie wypełnione przez administrację skarbową i jest ono poprawne. Najważniejsze, żebyśmy zdążyli do 30 kwietnia.
Niespełna tydzień pozostał na roczne rozliczenie, dla spóźnialskich nie przewidziano dodatkowych terminów, pamiętajcie więc dopełnić formalności do 30 kwietnia. Przy tej okazji wybieramy też Organizacje Pożytku Publicznego, które zabiegają o 1,5% naszego podatku:
Radio Jura: Z półtora procent korzystamy? Chętnie wypełniamy to okienko? Jak to wygląda?
Grzegorza Hoinka: Korzystamy bardzo chętnie, to jest możliwość dysponowania częścią naszego podatku, jakiej organizacji chcemy go przekazać, także jest to w pełni autonomiczny wybór naszych klientów i jak najbardziej też do tego zachęcamy. W zasadzie większości deklaracji rocznych jest to pole wypełnione.
Z Grzegorzem Hoinką, naczelnikiem I Urzędu Skarbowego w Częstochowie, rozmawiał Mariusz Osyra.
Czytaj także: