Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co zmienić na Bieganie? Ponad 20 pomysłów od mieszkańców

Facebook Twitter

Co zmienić na Bieganie? Mamy na to pomysły. Przekonaliśmy się o tym pytając przechodniów, o to co powinno się zmienić w wyglądzie i funkcjonalności głównego placu w Częstochowie.

Co zmienić na Bieganie?

Co zmienić na Bieganie? Więcej zieleni, ogródków, girlandy, a może ulica?

Namiastką miejskich konsultacji były zgłoszenia, które mailowo wpływały do miasta. Zebrał je CUK, ponad 20 pomysłów przedstawi firmie projektowej, która nada im kształt i sprawdzi, które sprawdziłyby się w przestrzeni miasta:

Łukasz Kot: One są dosyć zbieżne. Czyli mieszkańcy chcą więcej zieleni, chcą stałych kawiarenek, tak żeby o każdej porze roku dało się przyjść napić kawy czy zjeść ciastko. Myślę, że one też były ładniejsze, ale więcej zieleni i więcej wody. Są też takie pomysły, jak umożliwić przejazd przez plac Biegańskiego, ale tego nie rozważamy. Jednym z ciekawszych pomysłów to były jakieś arkady i girlandy. Natomiast musimy to uzgodnić z panią konserwator, która nadzoruje wygląd tego miejsca.

O to jakie pomysły na zmiany w obrębie placu mają częstochowianie, pytaliśmy Łukasza Kota. Sugestie nie trafią w próżnię, bo propozycje przeanalizują teraz fachowcy:

Łukasz Kot: Wszystkie te uwagi, które wpłyną do nas, przekażemy do projektantów. Oni je ocenią i stworzą taki raport z tych pomysłów, i będziemy mogli zacząć dalsze prace. Wiemy już, co chcą mieszkańcy. Jesteśmy zadowoleni z tego, że mamy tyle pomysłów od mieszkańców i czekamy na kolejne. Zobaczymy, co powiedzą projektanci, bo wybraliśmy bardzo dobre biuro projektowe, które cieszy się renomą nie tylko w Częstochowie i rzeczywiście te pomysły zobaczy i zobaczy co możemy zrobić pod kątem właśnie prawnym, konserwatorskim, a co nie. Więc możemy zacząć tworzyć jakieś pierwsze koncepcje tego terenu.

Pytaliśmy też w CUK czy przewidziane są szersze konsultacje społeczne na temat wyglądu ścisłego centrum miasta. Taka inicjatywa narodziła się wśród mieszkańców śródmieścia Częstochowy, szczególnie komentowana w mediach społecznościowych. Wszystko wskazuje na to, że dalsze pomysły i koncepcje przedstawi już biuro projektowe:

Łukasz Kot: Będziemy odpowiadać na pomysły biura. Zobaczymy to, czego potrzebuje biuro. Wiemy, że pan prezydent Matyjaszczyk chciał, żeby ten plac się zmienił na 200-lecie połączenia Częstochowy, wytyczenia alei, więc to jest ten termin nieprzekraczalny. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Natomiast chcemy, żeby to miejsce było szczególnym dla częstochowian.

Jest szansa, że w ciągu 2-3 najbliższych lat Plac Biegańskiego zyska jednak nowy wygląd.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj