Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Plac Rady Europy – jaki będzie? Znamy pomysły architektów. Proszą o opinie o projektach [FOTO]

Facebook Twitter

Plac Rady Europy ma zostać przebudowany. W planach jest więcej zieleni, małej architektury, być może powstanie nowa fontanna, albo kwatery wodne. Miasto czeka na opinie mieszkańców w tej sprawie.

plac rady europy
Wizualizacja TIM Architekci

Miasto właśnie podzieliło się koncepcjami przyszłego wyglądu placu przed częstochowskim dworcem PKP.

Krzysztof Matyjaszczyk: Projektanci zaproponowali nam dwie wersje koncepcji zagospodarowania placu, tak, żeby z jednej strony było to centrum przesiadkowe, a więc żeby było wygodnie przesiąść się z różnych źródeł transportu na inne. Z drugiej strony, żeby nie zapomnieć, że jest to bardzo ważne, reprezentacyjne miejsce w naszym mieście. Jakie propozycje zaproponowali? Chcielibyśmy zachęcić mieszkańców, żeby sprawdzili, a zarazem też w ciągu najbliższych dwóch tygodni wypowiedzieli się, jakie opinie mają na temat tych dwóch koncepcji.

Zachęca częstochowian prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Mieszkańcy teraz mogą ocenić pomysły i wyrazić swoją opinię na temat dwóch wersji wyglądu i zagospodarowania dla pl. Rady Europy.

Swoje opinie można przesyłać na adres placradyeuropy@czestochowa.um.gov.pl do 28 listopada.

Krzysztof Matyjaszczyk: Większe poszanowanie tego, co było, czyli przede wszystkim zachowanie tej pergoli. I obydwa warianty już zakładają powrót do elementu wodnego, czyli wprowadzenia fontanny, która kiedyś funkcjonowała na placu. W wariancie „B” wprowadzamy poprzez takie przestrzenne elementy małej architektury, czyli formę dużej ławki, która jest w formie litery „E”, czyli symbolu Rady Europy. Fontanny pośrodku tej ławki, w której wprowadzamy 12 elementów podświetlanych, jak 12 gwiazdek europejskich, to ten wariant jest wariantem bardziej swobodnym. Czyli ta zieleń się tak miękko układa na tym placu.

Plac Rady Europy Wizualizacja TIM Architekci

Architektoniczne pomysły opisuje dla nas Tomasz Borowiecki, jeden z projektantów. Faktycznie zgodnie z przedstawionymi pomysłami, Plac Rady Europy może przejść konkretną metamorfozę. Projektanci zaproponowali dwie koncepcje, dlatego możemy wyrazić swoje zdanie, czy symbole europejskie, a nawet unijna kolorystyka mają być bardziej widoczne w tym miejscu.

Tomasz Borowiecki: Przyjęliśmy dwa warianty zagospodarowania placu. Intencją miasta było to, żeby odzwierciedlić w tym zagospodarowaniu, naszym projekcie nazwę placu, czyli Plac Rady Europy. W wariancie drugim podchodzimy do tego bardziej geometrycznie, robimy troszkę większą rewolucję, usuwamy pergole. Samo założenie jest oparte na siatce kwadratów, które są wypełnione bądź to elementami wodnymi, bądź elementami zieleni, a głównym takim elementem odzwierciedlającym symbolikę europejską to jest wprowadzenie zieleni w kolorystyce niebieskiej i również zieleni zimozielonej. Tutaj też ten odcień niebieski będzie zachowywała, czyli będzie ten kolor obecny na placu przez cały rok.

Plac Rady Europy Wizualizacja TIM Architekci

Mówi architekt Tomasz Borowiecki. Rewitalizacja tego terenu wraz z planowaną budową kolejnych centrów przesiadkowych wyniesie 45 mln złotych. 38 mln będzie stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej. Kolejne elementy planowanych zmian miasto ma przybliżyć w kolejnych tygodniach.

 Michał Konieczny: Jest to istotnie element większej całości, jedna z trzech lokalizacji. Pierwsza, która wymaga namysłu i podpowiedzi ze strony mieszkańców. Uruchomiliśmy specjalny adres mailowy, na który oczekujemy odpowiedzi od mieszkańców, która z przedstawionej przez projektanta wersji bardziej im się podoba.

Dodaje Michał Konieczny, naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy. Miasto będzie wnioskowało o dofinansowanie unijne dla tego zadania w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Plac Rady Europy – opinie prześlij na adres: placradyeuropy@czestochowa.um.gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj