Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pijani kierowcy plagą! Od początku roku wpadło 55 osób z promilami na naszych drogach

Facebook Twitter

W 2022 roku policjanci wyłapali na naszych drogach 879 pijanych kierowców, 14 z nich spowodowało wypadki, niestety zginęły w nich 4 osoby. Profilaktyka musi zaczynać się już w szkole.

Nietrzeźwy kierowca Policja Myszków

Dlatego działania edukacyjne o zagrożeniach jakie niesie jazda po pijanemu, znów obecne będą podczas spotkań w szkołach średnich:

Krzysztof Stemplowski: Często w takich akcjach profilaktycznych policjanci, policjantki używają bądź uczestnicy mają możliwość użyć tzw. alkogogli, gdzie kierujący przyszły kierujący zakładając takie alkogogle wie, jak wygląda świat po pijanemu za kierownicą. Może poznać mając tym alkogogle na oczach, że ta reakcja zawsze będzie spóźniona, że spostrzeganie rzeczywistości nie będzie takie jakie powinno być. I takie właśnie prowadzą do tego, aby już od tych początkowych lat, kiedy ci młodzi kierowcy wyjeżdżają na nasze drogi wiedzieli o tym, że jednym z ważnych elementów, jaki powinien być spełniony, to przede wszystkim czujność

– przypomina asp. szt. Krzysztof Stemplowski z częstochowskiej drogówki. Sytuacja nie poprawia się od początku roku. Przez cały styczeń mundurowi przebadali już ponad 17 tysięcy kierowców, wpadło 55 osób, którzy po alkoholu wsiedli za kierownicę.

pijani kierowcy

fot. czestochowa.policja.gov.pl

W walce o bezpieczeństwo pomagają też samorządy i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, gdzie od kilku miesięcy w nowoczesny sposób edukowani są kierowcy w Regionalnej Strefie Bezpieczeństwa. W jej mobilnej części mogą sprawdzić chociażby czas reakcji w alkogoglach czy podczas zdarzeń drogowych:

Włodzimierz Mogiła: Symulator zachowania, symulator zdarzeń i symulator czasu reakcji, który jest w środku w samochodzie. I to jest taka właśnie nowość, gdzie siedząc w samochodzie warunkach rzeczywistych, trzymając kierownicę, widzimy wyświetlane komunikaty na monitorze i reagujemy na to i właśnie tam jest mierzony czas reakcji. Kolejną kwestią to jest symulator czasu reakcji. To jest takie urządzenie, które pozwala nam sprawdzić jak reagujemy, jak szybko jesteśmy w stanie poradzić sobie z uwagą, z percepcją, zwróceniem uwagi

– mówił nam Włodzimierz Mogiła, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 maja 2024