Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pijani kierowcy w Lublińcu. Mimo apel i akcji wciąż zdarzają się szoferzy „na podwójnym gazie”

Facebook Twitter

Pijani kierowcy namierzeni i zatrzymani w Lublińcu. Rajd na "podwójnym gazie" słono ich będzie kosztował.

Julia Kidawa z Częstochowy Wybory samorządowe 2024, pilotowali auto z rodzącą kobietą Policja szuka świadków zdarzenia Policja szuka pomocy mieszkańców Zaginiona kobieta z Kłomnic

Pijani kierowcy wciąż wyłapywani są na lokalnych drogach. Pomimo licznych apeli mundurowych o zachowanie trzeźwości za kierownicą i regularnie przeprowadzanych badań przesiewowych, wciąż zdarzają się amatorzy jazdy na podwójnym gazie. W ostatnich dniach kilku z nich wyłapała policja z Lublińca.

Pierwszy z nich zatrzymany został w miejscowości Wierzbie. Prowadził samochód osobowy marki audi, a pojazd poruszał się z prędkością 72 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Kierujący pojazdem 43-letni mieszkaniec Koszęcina, okazał się osobą poszukiwaną przez wymiar sprawiedliwości celem odbycia kary więzienia. Jak się okazało mężczyzna posiadał również aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. Mundurowi przeprowadzili badanie na zawartość alkoholu, które wykazało 0,08 promila alkoholu we krwi. Podczas zatrzymania przy kierującym znaleziono również woreczek z suszem kolory zielonego. Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do zakładu karnego celem odbycia kary. Teraz sąd zadecyduje o karze za jego pozostałe przewinienia.

Z kolei 2 promile alkoholu miał we krwi rowerzysta zatrzymany przez funkcjonariuszy z posterunku w Koszęcinie. Tam na ulicy Ligonia zauważono cyklistę jadącego po chodniku. Po zatrzymaniu go do kontroli policjanci poczuli woń alkoholu, badanie 35-letniego rowerzysty wykazało, ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami cyklista został ukarany mandatem karnym w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Ostatni z zatrzymanych w ostatnim czasie pijanych szoferów to 50-letni mieszkaniec gm. Koszęcin, tóry nie dostosował się do obowiązującego ograniczeni do 50 km/h w miejscowości Psary, przekraczając prędkość o 27 km/h. Na dodatek badanie trzeźwości wykazało 0,22 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, co w prawie polskim, traktowane jest jako stan po użyciu. Oprócz mandatu karnego za przekroczenie prędkości, kierującemu zatrzymano prawo jazdy, o jego losie zadecyduje sąd.

Pamiętaj że:

Stan po spożyciu alkoholu to, jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza) . Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karę aresztu, grzywną do 5000 zł i czasowym zatrzymaniem prawa jazdy.
– aresztu (od 5 do 30 dni) albo karze grzywny od 50 zł do 5.000 zł,
– dodatkowo sąd zmuszony jest orzec w stosunku do kierowcy, który popełnił omawiane wykroczenie, obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów (w granicach od 6 miesięcy do 3 lat), zakaz obejmować powinien rodzaj pojazdu, którym sprawca dopuścił się wykroczenia,
– 10 punktów karnych.

Stan nietrzeźwości to, jeżeli zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub. Zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Za tego typu przestępstwo grozi:
– grzywna (wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu sprawcy),
– ograniczenie wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
– zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
– kara pieniężna od 5.000 zł do 60.000 zł
– 10 punktów karnych.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024