Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ośrodek Studiów o Mieście: Dużo wydajemy na drogi, za mało na kulturę

Facebook Twitter

Częstochowa ma swój Ośrodek Studiów o Mieście. Celem młodych ludzi skupionych w stowarzyszeniu jest zainteresowanie mieszkańców najważniejszymi zagadnieniami lokalnymi. Na pierwszy ogień poszła analiza miejskiego budżetu.

Młodzi ludzie skupieni wokół krakowskiego Klubu Jagiellońskiego postanowili przybliżyć mieszkańcom także najważniejsze zagadnienia dotyczące Częstochowy.

Nasz projekt, czyli mapa wydatków. Głównym celem jest zobrazowanie na co miasto wydaje pieniądze, na jakie sektory, na które wydaje się najwięcej funduszy, a na które najmniej. Te analizy mają służyć pobudzaniu kapitału społecznego miasta, żeby społeczeństwo w Częstochowie zainteresowało się , żeby Częstochowa była świadoma, na co pieniądze są wydawane. Także, żeby władza wiedziała, że plany budżetowe również są obserwowane, a nie tylko zapisane w projekcie budżetowym i nikt już do tego nie zajrzy.

– mówił współautor projektu Krzysztof Jankowski. Okazuje się, że dużo wydajemy na inwestycje drogowe i administrację publiczną, małe pieniądze władze kierują na kulturę i pomoc społeczną.

W naszym mieście pierwszą inicjatywą jest stworzenie ikonografiki budżetu miasta Częstochowy. Dalsze plany to zajęcie się kolejnymi analizami zagadnień finansowych miasta oraz temat bezrobocia w Częstochowie, oraz także jeden z największych problemów, czyli demografia i wyludniająca się Częstochowa.

– mówił Krzysztof Jankowski. Informacyjno-graficzne przedstawienie budżetu miasta można znaleźć na częstochowskich stronach OSOM. Oprócz analizy miejskich wydatków członkowie częstochowskiego OSOM przygotują również graficzną prezentację dotyczącą bezrobocia w mieście.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj