Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jaki będziemy mieć budżet w Częstochowie w 2024 roku? Znamy główne założenia

Facebook Twitter

Będziemy mieć zbilansowany budżet miasta na 2024 rok. To nieczęste w planach finansowych samorządów, ale takie założenia przedstawił Prezydent Częstochowy wraz ze Skarbnikiem Miasta w projekcie dochodów i wydatków na rok przyszły.

budżet w Częstochowie w 2024
fot. czestochowa.pl

Jaki będziemy mieć budżet w Częstochowie w 2024 roku?

Jaki będziemy mieć budżet w Częstochowie w 2024 roku? Trudny, bo niedoszacowany, z mniejszymi nakładami na inwestycje i uszczuplony przez decyzje rządowe. Wydatki za to mają niemal równać się przychodom:

Krzysztof Matyjaszczyk: Projekt budżetu na rok 2024 zawiera wielkości po stronie dochodowej, podobnie jak i po stronie wydatkowej prawie miliard 800 milionów złotych. 2 miliony 800 tys. zł to jest deficyt planowany na rok 2024. 171 milionów złotych to wydatki inwestycyjne, które zakładamy w roku przyszłym i czekamy na pieniądze z Unii Europejskiej, które mam nadzieję zwiększą nam możliwości wydatków inwestycyjnych.

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, przedstawił projekt przypominając, że samorząd znowu musi dokładać z własnej kasy do zadań zleconych:

Krzysztof Matyjaszczyk: Policzyliśmy, że od 2015 roku to jest kwota miliard 160 milionów złotych, ponad miliard 160 milionów złotych to jest bardzo duża kwota. Za te pieniądze naprawdę można byłoby zabezpieczyć wiele potrzeb i liczymy, że w przyszłości art. 167 konstytucji mówiący o tym, że jeżeli rząd zleca samorządowi do realizacji jakieś zadanie, to powinien też w ślad za tym zadaniem dać środki finansowe niezbędne do jego realizacji, będzie przestrzegany.

Częstochowa podliczyła kwoty jakie musi dokładać do oświaty, służby zdrowia, czy do zadań rządowych. Należności samorząd domagać się będzie na drodze prawno-sądowej.

Krzysztof Matyjaszczyk: Wystąpiliśmy jako Częstochowa z pozwem do Skarbu Państwa o środki, które należą się miastu z tytułu zadań zleconych, czyli są zadania zlecone przez rząd, na które powinniśmy dostać 100% pieniędzy na ich prowadzenie. Nie dostawaliśmy przez wiele długich lat. W związku z tym wystąpiliśmy z pozwem o kwotę. Teraz razem z odsetkami to będzie już pewnie około stu milionów złotych, bo taka kwota powinna zostać realnie przekazana miastu, żeby zabezpieczyć wszystkie te zadania, które kiedyś rząd zlecił, a których finansowania nie zapewni.

Przyszłoroczny projekt budżetu Częstochowy zakłada tylko 10% wydatków inwestycyjnych na kwotę blisko 172 mln zł. O jakich planach możemy więc myśleć? O tym mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Krzysztof Matyjaszczyk: Kontynuacja przedłużenia ulicy Korfantego do ulicy Bugajskiej do DK 46, rozpoczęcie nowej inwestycji, czyli budowy wiaduktu i połączenia pomiędzy rondem Mickiewicza a ulicą Krakowską w kierunku do DK 1, dokończenie budowy bloku komunalnego na ulicy Bardowskiego, rozpoczęcie nowego bloku komunalnego przy ulicy Krakowskiej. Wiele termomodernizacji, inwestycji w częstochowską oświatę, w szkoły, przedszkola. Chcemy też mieszkańcom dać odrobinę odpocząć od dużych inwestycji drogowych.

Projekt budżetu Częstochowy na rok 2024 powstał z uwzględnieniem aktualnych uregulowań prawno-finansowych oraz czynników, które wpływają na sytuację finansów publicznych, w tym samorządowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj