Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Odblaskowe figurki przy pasach. Eksperci nie są przekonani o ich skuteczności

Facebook Twitter

Częstochowa była pierwszym polskim miastem z odblaskowymi postaciami dla poprawy bezpieczeństwa pieszych. 11 figurek stanęło obok pasów, m.in. w sąsiedztwie szkół. W nasze ślady poszedł Bytom, kolejne miasta w Polsce jednak wycofują się z pomysłu. Dlaczego?

Eksperci ruchu drogowego oceniają, że rozwiązanie jest niebezpieczne, a przy nieoświetlonych przejściach kierowcy widzą tylko odblask, a nie przechodniów. Pojawiły się nawet sugestie, że rozwiązanie powinno zostać usunięte z dróg, bo jest nielegalne i nieskuteczne, napisał serwis brd24.pl zajmujący się bezpieczeństwem. Dodatkowo, tego typu urządzeń w sąsiedztwie dróg nie przewiduje rozporządzenie o znakach, a same ludziki mogą rozpraszać kierowców, oceniają fachowcy.

W Częstochowie rozwiązanie testowano, po czym zostało wdrożone w wybranych punktach. Eksperci od ruchu drogowego zalecają zamiast niego doświetlenie LED-owe pasów dla pieszych, bo ich zdaniem odblaskowe instalacje pogarszają bezpieczeństwo podobnie jak świetlne reklamy na skrzyżowaniach. Portal wysłał też zapytania do zarządów dróg w Częstochowie i Bytomiu, gdzie stanęły ludziki, czy w obliczu tych wskazań zdecydują się na ich usunięcie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024