Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akademia Onkologiczna cyklicznie przy wojewódzkim szpitalu na Parkitce, aby wspierać w profilaktyce

Facebook Twitter

Częstochowskie Centrum Onkologii przy ul. Bialskiej cyklicznie uświadamia nas w profilaktyce nowotworowej. Kolejny raz gościła tutaj Akademia Onkologiczna. Lekarze, specjaliści w dziedzinie żywienia, a także Amazonki edukowały pacjentów na temat zapobiegania i leczenia choroby.

Akademia Onkologiczna
fot.fb/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Akademia Onkologiczna

Wydarzenie organizowane jest regularnie i już zapowiadane są kolejne spotkania:

Bogumiła Adamus: Staramy się kobietom pomagać, żeby przychodziły. Mamy fantomy, mamy ulotki i dobre rady, żeby się nauczyły, jak mają się same badać, ale trzeba robić to profilaktycznie raz na miesiąc przynajmniej, bo zmiany wykryje się tylko wtedy, jeżeli znacie swoją pierś. Jeżeli jest jakiś zmiana, to od razu należy się po prostu udać do lekarza po skierowanie albo do ginekologa i wtedy jest po prostu diagnoza.

Mówi Bogumiła Adamus ze Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

fot.fb/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Akademia organizowana jest dla pań w siedzibie centrum onkologicznego przy ul. Bialskiej co kilka tygodni. Udzielane są porady, można się skonsultować, porozmawiać czy poszukać wsparcia. Z takimi pytaniami można udać się również do siedziby Amazonek przy al. Pokoju 13;

Bogumiła Adamus: Zapraszamy wszystkie Panie, jeżeli nawet nie wiedzą co z tym zrobić, to można do nas przyjść i dopytać, my udzielimy wszelkich porad. Oczywiście my nie lekarze, ale możemy pokierować dalej, co możemy dalej zrobić, ale profilaktyka, profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka.

fot.fb/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Jak dodaje Bogumiła Adamus, warto szukać szybkiej pomocy, jeżeli zaniepokoją nas jakiekolwiek zmiany. Ważne jest nasze nastawienie w razie wykrytej choroby nowotworowej, dodają lekarze:

Katarzyna Leszczyńska: To wszyscy lekarze podkreślają, że jeżeli w głowie sobie pacjent poukłada, że staje do walki z chorobą, to wiadomo, że ta walka będzie wtedy odnosiła efekty. Natomiast jeżeli pacjent od razu popada w depresję i koniec, ja się nie będę leczył, to bardzo często jest tak, że to jest bardzo trudny pacjent. Nie możemy pozwolić na to, żeby pacjent powiedział ”nie, nie leczę się”, bo od tego jesteśmy właśnie wszyscy, żeby spowodować zmianę decyzji u niego.

fot.fb/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Podkreśla Katarzyna Leszczyńska, koordynatorka szybkiej terapii onkologicznej z częstochowskiego szpitala.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024