Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Startuje policyjna akcja „Świeć przykładem”

Facebook Twitter

Startuje policyjna akcja "Świeć przykładem". Wraz z początkiem października policjanci szczególnie mocno chcą podkreślać znaczenie odblasków dla naszego bezpieczeństwa.

Policyjna akcja „Świeć przykładem”
fot. slaska.policja.pl

Policyjna akcja „Świeć przykładem”

Okres jesienno-zimowy, kiedy szybko zapada zmrok, ale też kiedy dzień wstaje później – warto zadbać o to, by być widocznym na drodze. Działania mundurowych są skierowane do wszystkich pieszych, z naciskiem na seniorów. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, że noszenie odblasków będzie dobrym nawykiem. Pamiętajmy, że ten niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki niemu jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości, która daje kierowcy czas na zmniejszenie prędkości i bezpieczne wyminięcie pieszego.

Policyjna akcja „Świeć przykładem” fot. KMP w Częstochowie

Policyjna akcja „Świeć przykładem”.  Zasady związane z odblaskami:

  • Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
  • Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbijają wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierowcy, że po drodze porusza się człowiek.
  • Pieszy bez odblasków jest widoczny dla kierującego z odległości około 30 metrów, przy czym w niekorzystnych warunkach ta odległość jest jeszcze mniejsza. Natomiast osoba korzystająca z elementów odblaskowych będzie już widoczna z odległości 150 metrów.
  • Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem dobrze jest zakładać odblaski jak najniżej.
  • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.
  • Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy po zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.
  • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.
  • Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite z elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).

Zachęcamy również do noszenia odblasków na obszarze zabudowanym, to pozwoli kierującemu na zauważenie nas np. gdy będziemy chcieli przejść przez słabo oświetlone przejście dla pieszych

-apelują mundurowi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj