Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Żółte ludziki pojawią się przy przejściach dla pieszych, na początek 10 sztuk

Facebook Twitter

Żółte ludziki testowano kilka miesięcy temu przy częstochowskich przejściach dla pieszych. Ich zadaniem jest wyczulenie kierowców na fakt, że na pasach w każdej chwili może pojawić się pieszy. Więcej małych żółtych postaci ma pojawić się na poboczach naszych ulic.

Chodzi o nieduże żółte, symboliczne konstrukcje, które przypominają pieszego. Wiosną tego roku stanęły np. na Północy obok pasów, skutecznie zwracając uwagę kierowców jadących ul. Fieldorfa-Nila. Dzięki ludzikom kierowcy chętniej zmniejszali prędkość z uwagi na pieszych. Taki był też cel. Powinno to przeciwdziałać zbyt szybkiej jeździe i wspomóc bezpieczeństwo.

Teraz przy częstochowskich przejściach dla pieszych stanie 10 żółtych ludzików, są odblaskowe i widoczne po zmroku, potwierdza miejskie Biuro Inżyniera Ruchu. Testy obserwowała też policja. Drogówka na pewno działaniom na rzecz zmniejszenia wypadkowości przyklaśnie, miasto kupi więc takie figurki i ustawi je tam, gdzie kierowcy szarżują najczęściej oraz gdzie piesi nie mogą czuć się bezpieczni. Podobne rozwiązania testowano też w innych miastach na Śląsku.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024