Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Beskidzka Grupa GOPR miała pełna ręce roboty. Turyści łamali ręce, nogi

Facebook Twitter

Beskidzka Grupa GOPR ma za sobą wyjątkowo pracowity tydzień. Dobra pogoda, wolne od pracy i szkoły sprawiło, że w górach pojawiło się wielu turystów. Nie brakowało także niestety wypadków.

Beskidzka Grupa GOPR
fot.Fot. Beskidzka Grupa GOPR

Beskidzka Grupa GOPR interweniowała kilkadziesiąt razy

Miniony tydzień okazał się bardzo pracowity dla ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Pogoda i wzmożony ruch turystyczny podczas majówki przełożyły się na bardzo dużą ilość wypadków. Łącznie ratownicy interweniowali w górach 46 razy. Najczęstsze urazy to skręcenia i złamania w obrębie rąk i nóg.

fot.Fot. Beskidzka Grupa GOPR

Jak informują GOPR-owcy, aż 18 wypadków dotyczyło rowerzystów górskich.  I tak w Ustroniu, w BikePark Palenica 17-lenia rowerzystka doznała złamania miednicy oraz ręki. Po dojeździe na miejsce zespołu ze Stacji Ratunkowej Wisła, ratowana została opatrzona, zabezpieczona w materacu próżniowym i przetransportowana samochodem terenowym do Zespołu Ratownictwa Medycznego.

fot.Fot. Beskidzka Grupa GOPR

Także tam doszło do wypadku z udziałem 31-letniego mężczyzny, który doznał złamania kręgosłupa oraz ręki podczas zawodów rowerowych. W tym przypadku ratownicy GOPR pomagali Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w wyznaczeniu lądowiska i przyjęciu śmigłowca. Przybyli na miejsce ratownicy z Stacji Ratowniczej Wisła ustabilizowali ratowanego za pomocą noszy podbierakowych i materaca próżniowego oraz przetransportowali go na lądowisko karetką górską.

fot.Fot. Beskidzka Grupa GOPR

Na Koziej Górze 33-letni rowerzysta w wyniku upadku stracił przytomność i poważnie ranił się w głowę. Pomocy potrzebował również 40-letni paralotniarz, który zawisł na drzewie pod Małą Czantorią. Na miejsce działań wyruszyły 2 zespoły – z Wisły i Szczyrku. Ratowany może mówić o dużym szczęściu, gdyż zaczepił się czaszą na jednej złamanej gałęzi i wisiał ponad 20 metrów nad ziemią. Po ewakuacji przez ratowników GOPR nie wymagał pomocy medycznej.

fot.Fot. Beskidzka Grupa GOPR

Ratownicy prowadzili też 3 wyprawy poszukiwawczo-ratunkowe, w tym dwie jednocześnie w nocy z 4/5 maja: pomocy potrzebowali wyczerpani turyści na szczycie Babiej Góry oraz zaginiona 42-latka w pobliskiej Skawicy (Sucha Góra w paśmie Policy). Wszystkie osoby zostały odnalezione i ewakuowane. W działaniach które zakończyły się o 5 rano brało udział 15 ratowników.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj