Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zapowiadają dalsze remonty na gierkówce na południe od Częstochowy. Prace na DK 91 do 2027 roku

Facebook Twitter

Ekipy przyspieszają, bo kończą terminy na prace na DK 91 w Częstochowie, ale przypomnijmy kolejne remonty obejmują też śląski odcinek "gierkówki". To nie koniec robót w tym zakresie, dalsze inwestycje na południe od Częstochowy zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

remonty na gierkówce
Fot. gov.pl

Dalsze remonty na gierkówce w Częstochowie. Jakie są plany?

Aktualnie na blisko 15 km DK91 remonty jeszcze są w toku:

Szymon Haczyk: To jest Częstochowa, Nowa Wieś, Siedlec Duży, Koziegłowy, Markowice, Brudzowice – prowadzone są. Kolejnym przebudowywanym odcinkiem będzie Zawada Siedlec Duży o długości 5.5 kilometra. Na ogłoszony w lutym postępowanie przetargowe wpłynęło 7 ofert. Obecnie sprawdzamy je pod względem formalnym i merytorycznym. Przewidujemy, że rozstrzygnięcie postępowania przetargowego nastąpi jeszcze w tym roku. Dla pozostałych trzech odcinków to jest Brudzowice – Siewierz, Siewierz – Podwarpie oraz Koziegłowy – Markowice, długość około 17 kilometrów, wykonywana jest dokumentacja projektowa.

Do 2027 roku zapowiadana jest modernizacja ponad 40 km tej trasy

– mówi Szymon Haczyk z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Fot. gov.pl

W końcem listopada finalizowane jest zadanie na fragmencie jedynki: Nowa Wieś – Zawada. Na przebudowę 5-kilometrowego odcinka wydano ponad 63 mln zł.

Szymon Haczyk: Na poprawę bezpieczeństwa ruchu wpłynie między innymi wykonania oświetlenia drogowego i sygnalizacji świetlnych. Ograniczymy hałas poprzez wybudowanie ekranów akustycznych oraz zastosujemy cichą nawierzchnię. Warto też zaznaczyć, że od 10 listopada na odcinku Nowa Wieś – Zawada kierowcy korzystają już z przebudowywanej drogi. Wdrożona została stała organizacja ruchu. Obecnie prowadzone są jedynie prace wykończeniowe, które w żaden sposób nie powinny wpływać na ruch na jezdni głównej.

W realizacji jest trasa z Częstochowy do Nowej Wsi za 95 mln złotych oraz odcinek Siedlec Duży – Koziegłowy. To blisko 4,5 km drogi za 81 mln zł. W przyszłym roku ekipy drogowe będą pracować w okolicach Siewierza.

Szymon Haczyk: Kończą się prace przygotowawcze dla odcinków Koziegłowy – Markowice oraz Siewierz – Podwarpie. Przewidujemy, że ogłoszenie przetargu na roboty budowlane nastąpi w pierwszym kwartale 2024 roku. Trwa również kończenie dokumentacji projektowej dla odcinka Brudzowice – Siewierz. Jednak tutaj przewidujemy, że zakończenie prac projektowych nastąpi w pierwszym kwartale 2024 roku. Do ogłoszenia o przetargu na roboty budowlane mogłoby dojść w trzecim kwartale, po wcześniejszym uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej

– dodaje Szymon Haczyk, przedstawiciel GDDKiA w Katowicach.

Fot. gov.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024