Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Zakończenie prac na DK 91. Obowiązują październikowe terminy

Facebook Twitter

Nadal obowiązują październikowe terminy umowne, związane z zakończeniem prac na DK 91 - informuje Miejski Zarząd Dróg.

Zakończenie prac na DK 91
mat. prasowy MZD

Zakończenie prac na DK 91

Wykonawcy są zobligowani ich dotrzymać, aby zadanie można było rozliczyć bez przeszkód w 2023 roku. Chodzi w tym przypadku o dofinansowanie unijne.

Maciej Hasik: Jeśli tych terminów nie dotrzymają, wówczas są przewidziane umowami takie narzędzia, które mają wpłynąć na to, by te prace, pomimo przekroczenia tego terminu umownego, jak najszybciej zostały zakończone. Po prostu są to tematy związane z obciążeniami finansowymi, które zostały w takich umowach zawarte. Te prace są na tyle zaawansowane i zaangażowanie jest tak duże, że należy spodziewać się, że tej jesieni zadania zostaną zakończone, by z końcem roku móc przejechać częstochowską „Gierkówką”.

Wykonawca zapewnia, że pojedziemy al. Wojska Polskiego do końca roku

– mówi rzecznik MZD Maciej Hasik. Jeszcze w tym roku mieszkańcy miasta i regionu mają korzystać też z pozostałej budowanej infrastruktury w obrębie al. Wojska Polskiego na całym odcinku. Jeśli jakieś prace się przedłużą, to raczej towarzyszące i dodatkowe:

Maciej Hasik: Terminem granicznym wiążącym wykonawców co do oddania do użytku, jest koniec listopada. Po zakończeniu prac w terminach październikowych to oddanie do użytku powinno nastąpić najpóźniej z końcem listopada i trzeba się na tych terminach opierać. Jeśli zostaną przekroczone, te prace oczywiście będą kontynuowane, ale to przekroczenie nie może trwać dłużej niż kilka tygodni, dlatego że zadania z dofinansowaniami zewnętrznymi musi zostać rozliczone do końca roku najpóźniej.

Jak podsumowuje Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg, inwestycja realizowana w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie ma zakończyć się jeszcze w tym roku.

Maciej Hasik: Nawet jeśli te terminy będą lekko przesunięte, to przesunięcia nie mogą być znaczne, bo z końcem roku musi to wszystko zostać zrealizowane, rozliczone i te prace główne muszą się zakończyć. Wiadomo, że mamy też elementy, które mogą zostać jeszcze kontynuowane po tych terminach, ale one nie są jeszcze z pracami zasadniczymi i z tymi głównymi utrudnieniami, które zgodnie z naszą deklaracją mają się dla mieszkańców skończyć najpóźniej z końcem tego roku.

Koszt prac po ich wznowieniu wynosi 359 mln zł. Uzyskane przez miasto dofinansowanie to 225 mln zł. W pierwszych miesiącach przyszłego roku miasto zrealizuje jeszcze prace na skrzyżowaniu z Sieroszewskiego oraz zjazd w Rakowską od strony Warszawy. Już nie tylko na wizualizacji, a na żywo można dostrzec jak będzie wyglądała nowa DK 91.


Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj