Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie czeka na środki z KPO

Facebook Twitter

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie bierze udział w konkursie na ośrodek onkologiczny dziesięciolecia.

Sytuacja szpitala na Parkitce
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie.

W ostatnim czasie onkologia w szpitalu na Parkitce przeszła wiele zmian, które pozwalają placówce zawalczyć o taki tytuł:

Zbigniew Bajkowski: Dwa lata temu otwieraliśmy nową pracownię radioterapii. Tam kupiliśmy i zamontowaliśmy nowy akcelerator, najnowocześniejszy, jaki jest dostępny. I ten, który był troszeczkę starszy od niego. „Troszeczkę”, bo to jest kwestia trzech lat unowocześnić i dopasować go do parametrów właśnie tego najnowocześniejszego. W związku z tym radioterapia jest z najwyższej półki. Na pewno bardzo dobrze u nas wypada medycyna nuklearna. Robimy coraz więcej badań diagnostycznych, bo to głównie chodzi o badania diagnostyczne. I jesteśmy na etapie poszukiwania pieniędzy na aparat pozytonowy.

– powiedział Radiu Jura Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Co ważne dla lekarzy i pacjentów oddano do użytku wyremontowany oddział chirurgii onkologicznej.

Zbigniew Bajkowski: Ten oddział został wyremontowany, włącznie z mniejszym blokiem operacyjnym na trzy sale operacyjne, na który pieniądze pozyskaliśmy z funduszy europejskich. W związku z tym, gdyby brać pod uwagę to, co pacjenci w Częstochowie i w okolicy mogą otrzymać w naszym szpitalu, jeśli chodzi o onkologię, to właściwie poza pozytonowym tomografem emisyjnym, właściwie mamy wszystko. Uważam, że częstochowianie z tego powodu na pewno mogą czuć się dużo bezpieczniejsi.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny na Parkitce stara się rozwijać w dziedzinie onkologii. Obecnie poszukiwane są fundusze na nadbudowę budynku zakładu radioterapii. Wnioski zostały złożone między innymi do Krajowego Programu Odbudowy. Jest szansa na finansowanie i kompleksową opiekę:

Zbigniew Bajkowski: Jeżeli to się uda, to wtedy będziemy chcieli zakład radioterapii właściwie zrobić zupełnie osobnym budynkiem, którym będzie tylko i wyłącznie onkologia, radioterapia pododdział dzienny chemioterapii i poradnie. To jest dość kosztowna inwestycja, bo na chwilę obecną to jest około 38 milionów złotych. W związku z tym raczej nie jesteśmy w stanie tego sfinansować z własnych środków szpitalnych. Miejmy nadzieję, że problem pieniędzy unijnych, które byłyby podstawą krajowego programu odbudowy, się rozwiąże. Póki co czekamy na to.

– podsumowuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor wojewódzkiej lecznicy w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj