Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Ustawa Kamilka”. Co dalej z utworzeniem interwencyjnej placówki rodzinnej dla dzieci? Może się uda przy al. Pokoju

Facebook Twitter

Na biurko Prezydenta Miasta trafiła interpelacja radnej Jolanty Urbańskiej o utworzenie w trybie pilnym w Częstochowie, całodobowej placówki interwencyjnej dla dzieci. To następstwo przepisów z tzw. "Ustawy Kamilka" o przeciwdziałaniu przemocy i ochronie dzieci przez tym zjawiskiem.

Ustawa Kamilka
Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta obecnej kadencji

Ustawa Kamilka

Z odpowiedzi na pismo możemy dowiedzieć się, że w mieście mamy tylko jedną Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą typu rodzinnego przy ul. Kolorowej. To za mało – w obliczu działań interwencyjnych potrzebna jest nowa placówka o innym charakterze:

Jolanta Urbańska: Nie ma co z tymi dziećmi robić. Placówki, których też niestety jest bardzo mało w Częstochowie, nie mają tylu miejsc, bo to są domy, które mają miejsca na 8-10 dzieci, różnie to bywa. Samo uchwalenie „Ustawy Kamilka” to jest początek. Śmierć tego nieszczęsnego dziecka powinna być początkiem i odpowiedzialnością naszych dorosłych. Działajmy! Utwórzmy tę placówkę interwencyjną.

Powiedziała nam radna ostatniej kadencji Jolanta Urbańska i wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

fot.fb/Jolanta Urbańska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy

Jak dodaje: „podtrzymuję swoje zdanie, pilne utworzenie placówki interwencyjnej dla dzieci w Częstochowie jest koniecznością…”. Jak działa takie miejsce dla najmłodszych?

Jolanta Urbańska: Dziecko może przebywać przez 3 miesiące i być zabierane od razu, czyli np. szkoła zawiadamia policję i policja natychmiast zawozi od takiej placówki interwencyjnej, która jest całodobowa. Często jest tak, że policja po prostu przekazuje krewnym. Ja znam przypadek, kiedy właśnie babcia przejęła opiekę, nie chciała przyjąć, tylko policja jej zawiozła dzieciaka, a babcia po prostu spakowała go i wystawiła za drzwi, bo nie miała ochoty się zajmować dzieckiem.

Dodaje wiceprzewodnicząca Jolanta Urbańska. Jednocześnie starania o utworzenie interwencyjnej placówki na terenie miasta podjęło Stowarzyszenie ETOH. Być może takie miejsce uda się stworzyć w Częstochowie przy al. Pokoju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 maja 2024