Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

W Zawierciu będą przerabiać odpady na paliwo alternatywne. Inwestycja jeszcze w tym roku

Facebook Twitter

Fortum rozpoczyna budowę ważnej inwestycji dla mieszkańców Zawiercia i okolic. Powstanie w tym mieście instalacja do produkcji paliwa alternatywnego, powstającego z odpadów.

Zostaną wykorzystane tylko te odpady, które nie nadają się do ponownego wykorzystania i recyklingu.

Jacek Ławrecki: Wartość inwestycji to 35 milionów złotych. Wyprodukowane w zakładzie paliwo zasili nowoczesną elektrociepłownie Fortum w Zabrzu. Zakład jest szansą na wsparcie rozwoju systemu odpadowego Zawiercia zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego. Jest to także odpowiedź na rosnące ceny zagospodarowania odpadów oraz ceny węgla i problemy z jego dostępnością. Instalacja, którą zbudujemy w Zawierciu to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia.

Produkcja paliwa z odpadów dla wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, to wyjście naprzeciw lokalnym problemom związanym ze składowaniem odpadów, wyjaśnia rzecznik Jacek Ławrecki. Fortum do produkcji paliwa przetworzy w Zawierciu odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie mogły być do tej pory dalej przerabiane.

Jacek Ławrecki: Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska. Wiemy, jak je dobrze wykorzystać. Harmonogram inwestycji zakłada uruchomienie zakładu w czwartym kwartale bieżącego roku i realizacją pierwszych dostaw paliwa dla Elektrociepłowni Zabrze jeszcze przed zakończeniem bieżącego roku. Wydajność instalacji to około 100 tysięcy ton odpadów rocznie.

Ciepłownicy budują instalację w Zawierciu, we współpracy z Zakładem Gospodarki Komunalnej i miastem. Prezydent miasta zapewnia, że to także nowe miejsca pracy dla kilkudziesięciu osób. Przedsięwzięcie ma już pozwolenie na budowę, dodaje rzecznik Fortum Jacek Ławrecki.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024