Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Polska Stolica Recyklingu: O taki tytuł starają się również częstochowskie szkoły i przedszkola

Facebook Twitter

Częstochowska młodzież ponownie udowadnia, że jest eko. Trwa właśnie druga edycja programu „Polska Stolica Recyklingu". W ramach akcji uczniowie zbierają i przekazują dalej rzeczy, których już nie używają, a które mogą przydać się jeszcze komuś innemu.

Polska Stolica Recyklingu Światowy Dzień Recyklingu
Fot. Pixabay

Polska Stolica Recyklingu

Placówka, która zbierze najwięcej ubrań, elektroniki, książek czy zabawek, może uzyskać nagrodę w wysokości 50 tys. złotych.

Kinga Rodkiewicz: W programie Polska Stolica Recyklingu mamy aż 5 instytucji z Częstochowy. Jest to Zespół Szkół Technicznych, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Miejskie Przedszkole nr 4, 42 i 43. Program Polska Stolica Recyklingu koncentruje się wokół idei zero waste. Chcemy pokazać, że każdy z nas może się wpisać w zasady, w obieg gospodarki cyrkuralnej. Niepotrzebne już przedmioty, które mamy w domu, to mogą być książki, ubrania, elektronika, zabawki czy obuwie, mogą zyskać drugie życie

– mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Przedszkolaki z trzech częstochowskich przedszkoli i uczniowie z dwóch szkół już gromadzą przedmioty, którym chcą dać drugie życie. Najważniejsze, że w ten sposób chronimy je przed wyrzuceniem na śmietnik. Oczywiście takie eko-dary trafią na cele charytatywne.

Kinga Rodkiewicz: Program Polska Stolica Recyklingu potrwa do 31 grudnia, ale zbliża się czas świąteczny, w którym Fundacja Odzyskaj Środowisko planuje kolejną akcję przekazywania ekodarów. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Częstochowy do tego, żeby zrobili porządki już teraz. Być może przekazane przez nich rzeczy wywołają uśmiech na twarzach innych przed świętami i sprawią, że te święta, ten czas będzie piękniejszy i radośniejszy. Tego życzę wszystkim i zachęcam do tego, żebyśmy umieli podzielić się tym, czego już nie potrzebujemy z innymi

– dodaje Kinga Rodkiewicz. Zbierając rzeczy do ponownego wykorzystania pomagamy też placówkom oświaty, które przystąpiły do programu. Mogą dzięki temu zdobyć środki na swoje cele. W ten sposób do akcji może przystąpić każdy.

Co można oddać w ramach akcji recyklingowej?

Justyna Sznajder: Może być to obuwie, odzież, książki czy też sprzęt elektroniczny. To mogą być rzeczy, które znajdziemy w ramach porządków świątecznych i zwrócimy uwagę, że nie są już nam potrzebne, ale nadają się do użytku, aby nadać im właśnie to drugie życie. Chodzi tutaj o propagowanie idei recyklingu, zasady zero waste, wiedzy na temat odpadów, jak odpowiednio je selekcjonować i co z nimi robić, aby nie wyrzucać ich bezpośrednio do kosza

– doradzała Justyna Sznajder, nauczyciel biologii w I LO im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Szkoły i przedszkola wspieramy do 31 grudnia.

mat. prasowe

Szczegóły na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj