Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Gdzie rozpalić grilla? Strażacy apelują o rozwagę podczas wspólnych spotkań

Facebook Twitter

Trwa długi weekend majowy, tradycyjnie wiąże się on z grillowaniem oraz spędzaniem wspólnego czasu przy ognisku. Pamiętajmy, aby podczas weekendowego odpoczynku nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach. Gdzie rozpalić grilla? Strażacy przypominają ważne zasady.

Gdzie rozpalić grilla?
Fot. Pixabay

Gdzie rozpalić grilla? Nie wszędzie jest to dozwolone

Majówka się rozkręca, wyjeżdżając w teren, tradycyjnie wiąże się on z grillowaniem oraz spędzaniem wspólnego czasu przy ognisku. Pamiętajmy, aby podczas weekendowego odpoczynku nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i obowiązujących przepisach.

Gdzie rozpalić grilla. Co radzą strażacy?

  • Grillujmy tylko na świeżym powietrzu. Pod żadnym pozorem nie przenośmy grilla do zamkniętych pomieszczeń, gdyż może to doprowadzić do zaprószenia ognia lub w przypadku braku odpowiedniej wentylacji do zaczadzenia;
  • Przed rozpaleniem upewnijmy się czy jest on ustawiony w sposób stabilny, zabezpieczający przed łatwym przewróceniem;
  • Do rozpalania nie używajmy substancji łatwo zapalnych poza typowymi rozpałkami, które możemy kupić w sklepach;
  • Do rozniecania ognia stosujmy specjalne dmuchawy, a w przypadku braku takiego urządzenia wachlujmy np. gazetą. Pod żadnym pozorem nie podlewajmy żarzącego się węgla cieczami łatwo zapalnymi;
  • W bezpośrednim sąsiedztwie grilla miejmy zawsze przygotowaną butelkę z wodą, przy pomocy której będziemy mogli skutecznie przygasić płomień;
  • Nie pozostawiajmy palącego się grilla bez nadzoru osób dorosłych. W przypadku, gdy znajdują się z nami małe dzieci pamiętajmy, aby po rozpaleniu zabezpieczyć rozpałki, szczególnie te w płynie;
  • Przed powrotem do domu sprawdźmy, czy grill został dokładnie zagaszony.

Gdzie rozpalić grilla? Strażacy apelują o rozwagę podczas wspólnych spotkań

Pamiętajmy, że nie można rozpalać grilla, ani ogniska w odległości mniejszej jak 100m od granicy lasu, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu.

Grillowanie na balkonach budynków wielorodzinnych stwarza zagrożenie pożarowe, jest również uciążliwe dla sąsiadów i może naruszać prawo lokalne lub spółdzielcze.

Przypominamy również, że wraz ze wzrostem temperatur rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Uważajmy, by podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Palący się papieros, a nawet nagrzany element układu wydechowego parkującego pojazdu może podpalić trawę.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie, a jeżeli wydarzy się coś niebezpiecznego, dzwońmy na numer alarmowy 112. Im szybciej otrzymamy informację, tym szybciej przyjedziemy i tym mniejsze będą straty i szkody.

Gdzie rozpalić grilla?

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024