Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – 2 Maja wywieś flagę!

Facebook Twitter

Polska: Biało-Czerwoni! To hasło zagrzewa nas do podejmowania wyzwań - tych dużych i tych małych. Biuro „Niepodległa” już po raz szósty zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

2 maja obok Święta Flagi to też Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Gdziekolwiek jesteśmy 2 maja, połączmy się w wielką biało-czerwoną rodzinę i nie zapomnijmy wywiesić flagi! A gdy jest to zrobione, podzielmy się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to święto ustanowione w 2004 roku

2 maja Polki i Polacy malują Polskę i świat na biało i czerwono – jest to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prosty gest wyeksponowania flagi podkreśla naszą narodową wspólnotę i pozwala każdemu być ambasadorem polskości. Biuro „Niepodległa” od 2018 roku koordynuje akcję #mojaflaga, zachęcając rodaków do świętowania Dnia Flagi i dzielenia się fotografiami swoich flag w social mediach z hasztagiem #mojaflaga.

W 2024 r. do kampanii społecznej Biuro „Niepodległa” zaprosiło: kpt. Joannę Pajkowską – żeglarkę, jedyną Polkę, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów, Adama Bieleckiego – himalaistę, zdobywcę pięciu ośmiotysięczników, w tym dwóch w pierwszym wejściu zimowym oraz dra Sławosza Uznańskiego – inżyniera i naukowca, astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej, który niebawem poleci w kosmos. Opowiadają oni o swoich polskich flagach, które są przy nich podczas podejmowania kolejnych wyzwań.

Choć każdy z nas robi coś innego i ma inne talenty, nasze barwy narodowe jednoczą nas w biało-czerwonej wspólnocie. Czy wspinamy się na najwyższe szczyty, czy opływamy świat naszą łódką, czy po prostu pamiętamy o zawieszeniu flagi przed wejściem do klatki w bloku – każdy z nas jest bohaterem flagowej historii.

Jak podkreśla Adam Bielecki „powyżej ośmiu tysięcy metrów liczy się każdy gram, ale w moim plecaku zawsze znajdzie się miejsce na flagę. W podobnym tonie wypowiada się kpt. Joanna Pajkowska:

bandera to flaga państwowa z dodanym godłem. Przypinam ją zawsze, kiedy wchodzę do portu.

Dr Sławosz Uznański zaznacza, że:

w kosmosie nie ma wiatru, więc flaga nie będzie powiewać tak, jak na Ziemi. Chyba że pomacha nią polski astronauta.

Co roku w akcję #mojaflaga włączają się sportowcy, artyści i lokalni działacze. Flagę można uszyć samodzielnie, kupić, przygotować z dziećmi z papieru. W 2024 roku i Ty dołącz do akcji #mojaflaga!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024