Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Utalentowana teatralnie młodzież z Kopernika znów na próbach i przed publicznością

Facebook Twitter

Po pandemicznym okresie wznawia swoją główną aktywność Grupa Pod Wiszącym Kotem, teatr tworzony przez młodzież w VII Liceum im. Kopernika w Częstochowie.

Jak mówi opiekunka koła teatralnego w ostatnich miesiącach spektakle były pokazywane zdalnie, ale i tak udało się zaznaczyć swoją działalność i zdobyć nagrody oraz wyróżnienia:

Wzięliśmy udział w przeglądzie lubelskim i tam dostaliśmy nagrodę Grand Prix, niestety z powodu pandemii nie był to wyjazd do Londynu jak zawsze, a nagroda finansowa i otrzymał ją Kacper Męcka, który zresztą w tym samym roku w wakacje dostał się do Akademii Teatralnej w Warszawie, jest studentem I roku i wiem, że bardzo mocno działa. Braliśmy też udział w przeglądzie Festiwalu Teatralnym w Niemczech w Pforzheim, później prezentacje z różnych krajów, był tam zespoły z Chorwacji, z Niemiec. Było to takie duże wyzwanie, bo zupełnie inna forma przygotowania spektaklu.

Nawet międzynarodowe przeglądy odbywały się w formie online, mówi Beata Gendek-Barhoumi. Jest jednak szansa na żywe występy, wyjazdy i prezentacje przed prawdziwą publicznością. Młodzi miłośnicy teatru już aktywnie pracują:

W tym roku także wzięliśmy udział, tym razem była ta forma hybrydowa, ale nie pojechaliśmy do Lublina, tylko przesłaliśmy nagranie – była też taka możliwość. I tym razem wyróżnienie. Działo się troszeczkę mimo pandemii. W zeszłym semestrze to było różnie, bo niektóre klasy były na kwarantannie, więc różnie to wyglądało. Od 2 semestru bardzo regularnie się spotykamy na tzw. warsztatówkach. Młodzież jest bardzo zaangażowana w ćwiczenia. Powstają też projekty.

Teatralne koło „Pod wiszącym kotem” ma plany repertuarowe, które realizować chce w kolejnych miesiącach. Próby trwają:

Na pewno pierwszaki będą przygotowywać bajkę, bo wiem, że jest takie zapotrzebowanie właśnie po tym czasie pandemicznym. Bajka jest bardzo dużym wyzwaniem, bo to trudny widz. Przygotowanie wspólnego spektaklu bardzo spaja, integruje, szczególnie uczniów klas pierwszych. Planujemy trochę rozwinąć spektakl, który już prezentowaliśmy, czyli fragmenty Shakespeare dotyczące stosunku kobiet do miłości. Planujemy też duży spektakl „Hiob”.

O działalności teatralnej młodzieży licealnej z Kopernika, mówiła Beata Gendek-Barhoumi, polonistka i opiekunka koła teatralnego.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj