Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

„Złote Maski” rozdane. Do kogo trafiły nagrody teatralne?

Facebook Twitter

Częstochowski teatr im. Adama Mickiewicza gościł laureatów nagrody „Złote Maski”. Dzisiaj (25.03) wieczorem przyznano laury w kilku kategoriach. Nagrody trafiły także do zespołu z Częstochowy.

złote maski
fot. FB/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Za nami gala Złotych Masek, czyli najważniejszej nagrody teatralnej w województwie śląskim. W tym roku odbyła w Częstochowie, dzięki zeszłorocznej wygranej spektaklu „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Rafała Szumskiego. W tym roku Teatr im. Adama Mickiewicza również tryumfował, nasi artyści zdobyli nagrody aż w 3 kategoriach. Doceniono pierwszoplanowe kreacje aktorskie Hanny Zbyryt oraz Adama Hutyry, choreografię do spektaklu Kariera Nikodema Dyzmy autorstwa Szymona Michlewicza-Sowy. Złotą Maskę odebrała też Agata Biziuk-Brajczewska:

Agata Biziuk-Brajczewska: Udało się, jestem przeszczęśliwa. Trzy nagrody dla naszego częstochowskiego teatru. Od 2014 roku nie było takiej sytuacji, żebyśmy dostali tyle nagród, więc uważam, że jest to dobra wróżba. Jesteśmy dostrzeżeni i nasze działania artystyczne są zauważalne. Bardzo się cieszę, że jesteśmy widoczni. Nagroda dodatkowa za reżyserię chyba świadczy o tym, że możemy być bezpieczni i bardzo dziękuję  za to wyróżnienie, jest to niezwykły honor, zwłaszcza mówiąc jacy twórcy byli też nominowani w tej kategorii, także szczęście niepojęte.

Powiedziała nam konsultantka artystyczna w Teatrze im. Adama Mickiewicza.

fot.Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Nagrodę za najlepszą męską kreację aktorską otrzymał Adam Hutyra. Nominowany był podwójnie: za rolę Nikodema Dyzmy oraz Cześnika w Zemście:

Adam Hutyra: Jest to dla mnie podwójnym, miłym zaskoczeniem. Zemsta w reżyserii Joasi Drozdy, szalone przedstawienie…

Artyści Teatru im. Adama Mickiewicza byli nominowani w 3 kategoriach z 11 możliwych i każda z tych nominacji zakończyła się wygraną. Złotą maskę za najlepszą żeńską kreację aktorską otrzymała Hanna Zbyryt:

Hanna Zbyryt: Powiem tak warto było poszaleć w ”Zemście”, bo szczerze to każdy kąt w trakcie spektaklu zwiedzam. Warto było, dziękuję bardzo…

Za swoją choreograficzną pracę doceniony został Szymon Michlewicz-Sowa:

Szymon Michlewicz-Sowa: Takie rzeczy się przydarzają zawsze innym, a ktoś inny dostaje nagrody, a ja sobie już tak od iluś lat dłubię w tym teatrze i robię te choreografie głównie teatrach lalkowych. Teraz się zdarzyła taka sytuacja, że w Teatrze Dramatycznym mogliśmy coś stworzyć i nagle się okazuje, że nagroda. Ja nawet nie spodziewałem się tego w ogóle, wchodząc dzisiaj tutaj, bo wiedziałem, z kim jestem nominowany. To są bardzo uznani twórcy. Także totalne zaskoczenie i jeszcze chyba do mnie trochę nie dociera.

fot.Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

Rozmawialiśmy z laureatami Złoty Masek z Częstochowy. Wszystkim nagrodzonym artystom śląskich teatrów gratulujemy trofeum.

Złote Maski – nagroda historią sięga roku 1967

Do nagród zgłoszone zostały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.

Złote Maski to uznana marka i wyraz szacunku dla ludzi teatru, ich ciężkiej pracy, talentu i emocji, których nam dostarczają. Gratuluję nominowanym i dziękuję za to, że zabieracie nas w tę wyjątkową podróż i promujecie nasz region poprzez sztukę, stając się ambasadorami województwa śląskiego. Wierzę, że te nominacje będą dla Was źródłem motywacji i dowodem uznania dla waszej pracy i pasji, a dla nas okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie

– mówi marszałek Jakub Chełstowski.

W Częstochowskim teatrze odbyła się gala wręczenia nagród Złote Maski fot. FB/Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

W roku 2023 zostało zgłoszonych 57 spektakli zrealizowanych przez 23 producentów. Członkowie komisji nagrody dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 40 tytułów zrealizowanych przez 21 producentów.

Złote Maski – laureaci

Kategoria SPEKTAKL ROKU
„Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka
w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH
Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH
Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ
Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ
Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego
w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego
we Wrocławiu.

Kategoria REŻYSERIA
Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku – Białej.

Kategoria SCENOGRAFIA
Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego
w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Szymon Michlewicz-Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Kategoria NAGRODA SPECJALNA
Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte” Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj