Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

To była wyczekiwana premiera częstochowskiego Makbeta. W roli tytułowej Adam Machalica

Facebook Twitter

To bardzo ważna premiera tego sezonu i wyczekiwany powrót klasycznego tytułu na scenę w Częstochowie. Po blisko 40 latach Teatr im. Adama Mickiewicza znów podjął próbę realizacji Makbeta Williama Shakespeare'a.

fot. fot.PiotrDlubak

Spektakl, który przygotował André Hübner-Ochodlo pokazano premierowo w sobotę (23.04.) na dużej scenie:

„Makbet” to i tak najkrótszy dramat Shakespeare’a. Skupiłem się na wątku, który dla mnie był najbardziej inspirujący, w około którego budowałem całą tę historię. Nie wiedziałem, ile to będzie trwało, ale ze wszystkimi obrazami okazuje się, że ma to długość dobrego, kinowego filmu. Myślę, że w publicznym przekazie będziemy już mówić oficjalnie tytuł, który jest na plakacie. W wewnętrznym życiu teatralnym, do premiery tego tytułu nie używam. Główna para: Makbet – Adam Machalica, Lady Makbet – gościnnie Anna Paliga.

Jak zaznacza reżyser „Makbeta”, szekspirowski dramat obrósł mitami i legendą, przed laty nawet nie wymawiano w teatrach jego tytułu. W spektaklu obsadził znanych aktorów częstochowskiego zespołu, ale do obsady dołączyli też goście z innych scen – Anna Paliga i Mariusz Urbaniec. W tytułowej roli Adam Machalica:

Z Adamem Machalicą już współpracuję kilka produkcji. Widzę, jak on się niesamowicie rozwija, jak się otworzył i wypuszcza najlepsze geny swojego rodu. Jest to dla mnie wielka przyjemność z nim pracować. Myślę, że on popełnia bardzo duży krok do przodu w swojej karierze aktorskiej. To jest też nasze doświadczenie, ja tych aktorów znam i lubimy ze sobą pracować. Prezentowałem im adaptację tekstu, który do nich płynął bardzo szybko i naturalnie.

W tej adaptacji w intrygi Makbeta i Lady Makbet zostały włączone piosenki, pozostają ważną częścią w przedstawieniu:

Muzyka jest dla mnie partnerem, który jest tak samo różnie uprawniony w moich inscenizacjach jak plastyka, jak słowo. Nazywam to inscenizacją, którą tworzą różne dziedziny sztuki i przez to teatr staje się swoją bardzo wyrazistą dziedziną sztuki, bardzo autonomiczną

– dodaje odpowiedzialny za najnowszą premierę, reżyser André Hübner-Ochodlo, który współpracował w przygotowaniu scenografii i jest odpowiedzialny za kostiumy. Muzykę do spektaklu skomponował Adam Żuchowski. Premiera „Makbeta” za nami, teraz spektakl zostanie pokazany od wtorku do czwartku (26-28.04.) w Teatrze im. Adama Mickiewicza.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2022