Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Udokumentują historię fabryki zapałek z budżetu marszałkowskiego

Facebook Twitter

Trwają prace nad wydaniem albumu monograficznego ukazującego historię produkcji zapałek w Częstochowie. Wydawnictwo podsumuje okres od 1881 roku do współczesności.

fot. Alicja_/ Pixabay

Jest to pomysł samych mieszkańców, którzy zaproponowali zadanie w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Może się to przyczynić do ratowania unikatowej fabryki w mieście.

Najważniejsze, że do wydawnictwo powstaje. Opiekunem merytorycznym jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, który jest instytucją marszałkowską. Wydawcą będzie Muzeum Śląskie w Katowicach, czyli poważna placówka naukowa i będzie to pierwsze takie wydawnictwo. Dużo ludzi głosowało na ten pomysł, czyli społeczność uważa, że jest to potrzebne. Będzie wydawnictwo, będzie wystawa, która będzie tutaj w muzeum częstochowskim, zapałek też prezentowana, pokazująca pewne rzeczy, które nie do końca mogły się zmieścić w tej monografii.

Wyjaśnia Adam Markowski z częstochowskiej delegatury Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Monografia ma zawierać dokumenty, zdjęcia, opinie czy sylwetki ważnych osób związane z historią fabryki…

Naukowo jest to już opracowane, fachowcy z tytułami profesorskimi i takie przykładowe listy z lat 20 i 30 pracowników, w większości blisko 100 lat temu. No mogłoby się spokojnie ukazać, nie stanowiłyby żadnego problemu, jest to unikat i na szerszą skalę niż tylko w skali naszego kraju, takiego obiektu po prostu nie ma. Chciałoby się, żeby on wyglądał lepiej niż teraz żeby był bardziej przygotowany, żeby był bardziej profesjonalny, żeby ten zakład dla następnych pokoleń uratować i mam nadzieję, że im się to uda.

Realizację zadania wyceniono na ok. 70 tys. złotych. Projekt zdobył liczne poparcie w trakcie internetowego głosowania podczas II edycji Obywatelskiego Budżetu Marszałkowskiego. Częstochowska zabytkowa linia produkcyjna zapałek ma bogatą i dobrze udokumentowaną historię…

Dokumentów różnych, zdjęć jest sporo, to wydawnictwo – mówię – jest w dobrych rękach, fachowych i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli to wydawnictwo pierwsze, takie pokazujące całościowo tę historię łącznie ze współczesnością obejrzeć, przeczytać. Znajdzie się ono w rękach ludzi, którzy się tym interesują, nie tylko techniką, historią techniki ale w ogóle historią też naszego miasta i bardzo ciekawą historią przemysłu zapałczanego w Polsce.

Mówił Adam Markowski, dyr. biura zamiejscowego Urzędu Marszałkowskiego w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 maja 2024