Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Regionalny Ośrodek Kultury poleca kolejną edycję konkursu Cyberfoto

Facebook Twitter

Regionalny Ośrodek Kultury z stałą propozycją konkursową dla miłośników fotografii cyfrowej. W tym roku odbędzie się już 27. edycja Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji - Cyberfoto.

Regionalny Ośrodek Kultury Cyberfoto
fot. pixabay.com

Regionalny Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w Cyberfoto

Organizatorzy nadal czekają na zgłoszenia, o czym informuje Sławomir Jodłowski z częstochowskiego ROK-u:

Sławomir Jodłowski: Konkurs ma na celu prezentację możliwości edycji obrazu fotograficznego za pomocą komputera i współczesnych środków obrazowania. Czyli chodzi tutaj o pewną kreatywność związaną z zapisem fotograficznym, jaki daje komputer. Konkurs jest dostępny dla wszystkich fotografujących, więc tutaj nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, czy ktoś amatorsko zajmuje się fotografią, czy też zawodowo. Termin nadsyłania prac kończy się 29 marca.

Celem konkursu jest ukazanie możliwości tworzenia obrazu fotograficznego za pomocą komputera i współczesnych technik
obrazowania, a czas na zgłoszenia kończy się za kilka tygodni:

Sławomir Jodłowski: W konkursie Cyberfoto prace nagradzane są za pewne nowatorstwo, ponieważ każda edycja konkursu jest odmienna, pojawiają się rzeczy nowe, świeże i te prace, które to akcentują, są jakby najwyżej oceniane. Bo nowatorstwo wydaje mi się, że jest taką siłą napędową tego konkursu. W jaki sposób posuwa tę sztukę do przodu, w stronę takiej technologii, nowoczesności. Coraz częściej właśnie takie prace pojawiają się, które stanowią pewną filozofię przekazu obrazu fotograficznego, który powoduje, że patrzymy na ten świat zupełnie inaczej.

Galeria Art Foto zaprasza na wernisaż, Moment Street Photo

Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie zaprasza do udziału w Cyberfoto  Fot. Pixabay

Konkurs ma zasięg międzynarodowy, a jego poziom rośnie z edycji na edycję:

Sławomir Jodłowski: Poprzednie edycje były troszeczkę liczniejsze, jeśli chodzi o ilość zgłoszonych autorskich prac, ponieważ konkurs dojrzał i w tej chwili dostajemy prace autorów, którzy zajmują się już bardziej profesjonalnie fotografią i stąd dojrzalsze prace. Wydaje mi się, że z tego powodu jest też mniej autorów chętnych do udziału w tym konkursie. Ekspozycja prac i otwarcie wystawy odbędzie się 10 maja, po godzinie osiemnastej w Galerii Art Foto Regionalnego Ośrodka Kultury, to już z góry. Serdecznie Państwa zapraszam.

Plebiscyt związany nierozerwalnie z nowoczesnymi technologiami musi mierzyć się również z wynikającymi z nich niebezpieczeństwami:

Sławomir Jodłowski:Sztuka i technologia to jakby takie dwie dziedziny, pozornie zupełnie odmienne, ale w tej chwili w sztuce stanowią bardzo silne powiązania i trudno mówić w tej chwili o wizualnym obrazie bez zastosowania technologii. Wchodzi coraz szerzej sztuczna inteligencja i na niedługo będzie pewnie taka sytuacja, że trudno będzie odróżnić prace, które zostały wykonane przez autora, a które są związane właśnie ze sztuczną inteligencją. Jest to problem, bo na razie nie wiemy, w jaki sposób po prostu go rozwiązać.

Mówił Sławomir Jodłowski z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 26 lutego 2024