Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Konkurs „Uratować Znaczy Żyć” po raz siódmy, czyli wiedza i umiejętności młodzieży, które mogą ratować życie

Facebook Twitter

"Uratować Znaczy Żyć" to tytuł Regionalnego Konkursu Dzieci i Młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szyld konkursu w Częstochowie jest dobrze znany, za nami VII edycja wydarzenia z udziałem uczniów również z sąsiednich województw.

Uratować Znaczy Żyć
fot.czestochowa.policja.gov.pl

Uratować Znaczy Żyć

Kamil Sowiński: To konkurs, który ma na celu propagowanie pierwszej pomocy przedmedycznej przede wszystkim, ale też zasad bezpieczeństwa ogólnie wśród dzieci i młodzieży. Ten konkurs składał się z kilku etapów, które każda grupa musiała po kolei przejść, za co została oceniana. Były to m.in. pozycje ułożeniowe, krzyżówki, znaki drogowe i zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Tematyka bezpieczeństwa, także pożarniczego, pierwszej pomocy przedmedycznej, tak ogólnie zabezpieczenia ran, zabezpieczenia pacjenta osoby poszkodowanej w tym przypadku, czy też reanimacji krążeniowo-oddechowej.

Wyjaśniał asp. Kamil Sowiński z miejskiej policji. Finał zorganizowano w auli Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Uczestnicy z podstawówek mogli nauczyć się udzielać pierwszej pomocy ale też przypomnieć sobie najważniejsze zasady ruchu drogowego. W zmaganiach wzięło udział 63 uczniów z 21 szkół podstawowych z trzech województw:

Myślę, że samej wiedzy o tym, jak powinniśmy postępować np. jak coś się stanie, jak ktoś może zasłabnąć, to będziemy wiedzieć jak postępować. Jak uratować życie.

Na pewno jest to bardzo pomocne dla wszystkich, bo to jest wiedza podstawowa. I bardzo dobrze, że takie konkursy są organizowane, bo wszyscy mogą się czegoś nauczyć, przydatne jest to po prostu. Tutaj wiemy jakie błędy robimy i to może nam pomóc w przyszłości, żeby błędów po prostu nie robić.

Jest to wiedza naprawdę bardzo przydatna. Zawsze możemy jej użyć nawet do jakiś codziennych sytuacji.

Konkursowicze ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie, mówili nam jaką wiedzę przyswoili. Zadania wykonywali w trzyosobowych grupach. Wszystkie konkurencje nadzorowali specjaliści: strażacy, policjanci, ratownicy medyczni i pielęgniarki:

Olga Drab: Uczymy się, jak rozpoznawać prawidłowo osobę poszkodowaną, ocenić jej przytomność, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, prawidłowo wezwać pomoc, a także udzielić praktycznie tej pomocy. Taka wiedza, która też obejmuje czasami nasz letni odpoczynek, gdzieś nad wodą, w górach, czyli wiemy co za sobą zabrać, wiemy jak się zachować w sytuacji, kiedy widzimy osobę tonącą czy osobę, która zagubiła się w górach. To jest wiedza, która będzie potrzebna pewnie każdemu w przyszłości. Są to też takie zajęcia edukacyjne, które pozwalają przełamywać ten strach, bo wiele z nas, osób dorosłych, boi się nadal udzielać tej pierwszej pomocy.

Dodaje Olga Drab, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 25 im Stanisława Staszica w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024