Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Budżet Obywatelski w Częstochowie – 10 lat pomysłów mieszkańców

Facebook Twitter

Za nami 10. edycja Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie. Przez dekadę zrealizowanych zostało ponad 800 zadań za ok. 80 mln złotych.

Budżet Obywatelski
fot.czestochowa.pl

Budżet Obywatelski w Częstochowie – przez dekadę zainwestowano około 80 milionów zł.

Jak przekonują urzędnicy, to ważny instrument, bo to mieszkańcy bezpośrednio decydują o tym, na co zostaną wydane środki z budżetu miasta. Każdy ma szansę zrealizować własne pomysły oraz zmienić wizerunek swojego otoczenia. Czy taki argument trafia do mieszkańców?

Agata Wierny: Frekwencja jest w okolicach podobnego poziomu, ale ona nie spada, bo różnie to w różnych miastach bywa, bo są takie miasta, w których jakoś te budżety obywatelskie tak słabo się dość przyjęły, a u nas ta frekwencja z roku na rok jest podobna. Czasem jest trochę większa, w tym roku trochę większa. Natomiast stałe jest zainteresowanie tym budżetem obywatelskim i cały czas to właśnie częstochowianie utrzymują się na prowadzeniu jeśli chodzi o ilość wniosków złożonych w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta. Tych wniosków i pomysłów do budżetu obywatelskiego jest co roku bardzo dużo składanych i mnóstwo przychodzi do realizacji.

podkreśla Agata Wierny – kierowniczka Referatu Dialogu i Praw Człowieka. Budżet Obywatelski w Częstochowie ma już 10 lat. W tym czasie udało się zrealizować wiele zadań ze wszystkich dziedzin życia.

Agata Wierny: Zadań w mieście jest zrealizowanych już kilkaset ponad 800 chyba. I wydaje mi się, że większość mieszkańców gdzieś na pewno zetknęła się z jakimś wytworem z budżetu obywatelskiego, z jakąś realizacją. Czy to książka, jakiś chodnik, po którym idziemy. Czasami w ogóle nie zdajemy sobie sprawy i takich miejsc jest w całym mieście mnóstwo. Ale też takie zadania, z których można było skorzystać jakiś piknik, jakieś zajęcia, warsztaty, warsztaty w bibliotekach.

Co roku pomysły zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego w Częstochowie dotyczą wszystkich obszarów życia miasta: od zdrowia, sportu, rekreacji, po infrastrukturę miejską, czy ochronę środowiska. Przez 10 lat udało się zrealizować ponad 800 zadań. Przodujemy w kraju pod względem ilości zgłaszanych pomysłów w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Agata Wierny: Budżet obywatelski właśnie uczy tego, że jedna osoba czy kilka osób nie jest w stanie podjąć decyzji, co jest najważniejsze, bo dla każdego z nas jest coś innego ważne. I każdy z nas może to, co jest dla niego ważne zgłosić, a jak bardzo to jest ważne, to właśnie decyduje głosowanie. Dla kogoś może być bardzo ważne to, że codziennie potykał się o krawężnik pod domem, idąc z wózkiem do przedszkola i tego krawężnika nie ma, idzie się tej osoby łatwiej, a ktoś inny powie „nie no co ty w ogóle mówisz? Jaki krawężnik np. oświetlenie naszej ulicy było ważne”.

Zadaniem Budżetu Obywatelskiego jest integracja mieszkańców i pokazanie im, że również mają wpływ na to, jak będzie wyglądała Częstochowa.

Agata Wierny: Są zadania właściwie dotyczące każdej dziedziny życia i czasami spotykam się z takimi głosami, przecież np. drogi to powinno budować miasto. Przecież tam o szkołę powinno zadbać miasto. I cały czas powtarzam to samo. Nie ma takiego zadania w budżecie obywatelskim, o który nie powinno zadbać miasto, bo jedyne zadania, jakie są możliwe do realizacji z budżetu obywatelskiego, to te, które należą do zadań własnych miasta. Nie możemy z budżetu obywatelskiego wybudować dworca, bo to nie jest zadanie gminy, albo np. postawić dodatkowego posterunku policji, bo to też nie jest zadanie własna miasta.

Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu miasta Częstochowy, o której przeznaczeniu decydują w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki. W tym roku do dyspozycji było 9 468 489 złotych. W głosowaniu wzięło udział ponad 24 tys. osób, które zdecydowały o tym, że w przyszłym roku zostaną zrealizowane 5 ogólnomiejskich projektów i 135 dzielnicowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024