Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Transport 3 tirów z 5 tys. paczek żywnościowych pojechał na Ukrainę

Facebook Twitter

Towarzystwo Patriotyczne Kresy oraz Rycerze Kolumba ponownie zorganizowali wielki transport darów dla Ukrainy. Tym razem zgromadzono 5 tys. przedświątecznych paczek żywnościowych.

fot. facebook.com/KresyCzestochowa

W przygotowaniach pomogło wielu wolontariuszy: młodzież, strażacy, a także uchodźcy z Ukrainy, którzy zadomowili się w Częstochowie.

Ks. Ryszard Umański: Chcieliśmy pamiętać o tych, którzy nie zasiądą do stołu wigilijnego, bo nie mają stołu, a czasami nie maja domów ani mieszkań. Organizowaliśmy wczoraj 5 tys. paczek żywnościowych, w każdej paczce 17 produktów: kasza, mąka, ryż, kiełbasa, mięso, wszystko to, co się przyda, podstawowe artykuły żywnościowe dla mieszkańców Ukrainy. To chcemy przekazać jak najbardziej na wschód, gdzie trwa wojna. Faktycznie to się udaje, bo często nam przesyłają zdjęcia żołnierze z naszymi paczkami w rękach i dziękują.

Jak mówi ks. Ryszard Umański, inicjator akcji, pomaganie Ukraińcom – rodzinom na wschodzie, żołnierzom w walce i uchodźcom, stało się w ostatnich miesiącach zasadniczą działalnością Kresów. Tym razem pomógł też zarząd Huty Częstochowa udostępniając halę na zgromadzone dary. Udało się tę pomoc w Częstochowie dobrze zorganizować, logistyka doskonale działa też w pobliżu granicy:

Ks. Ryszard Umański: Nasze zadanie jest takie, że my dostarczamy do granicy tiry z paczkami, a oni sobie tam odbierają, jest transport ukraiński i tam poprzez swoje sieci rozprowadzają te paczki żywnościowe. Wczoraj zrobiliśmy 92 palety, więc to są 3 tiry pełne paczek. Proszę sobie wyobrazić 5 tys. paczek, w tym 17 produktów. Udało nam się to zrobić w ciągu jednego dnia, tylko dlatego że mieliśmy bardzo dużo zaangażowanej młodzieży szkół częstochowskich, która czyniła to z wielką radością, z świadomością, że pomagają drugiemu, ludziom na Ukrainie, żołnierzom na Ukrainie. Były szkoły mundurowe, więc to pięknie też wyglądało.

Swoim rodakom za wschodnią granicą pomagają również uchodźcy. Ukraińcy w Częstochowie są mocno zaangażowani we wsparcie rodzin jakie zostały w Ukrainie:

Ks. Ryszard Umański: Dla mnie też takie bardzo ważne, bo było około 60 uchodźców ukraińskich mieszkających w Częstochowie i kiedy się dowiedzieli o tej akcji, chętnie przyszli i pomagali przez cały dzień. Dzięki Braciom Rycerzy Kolumba mogliśmy to zorganizować, bo Stany Zjednoczone nam pomagają i Bracia Rycerze Kolumba, którzy są w Polsce, również uczestniczyli w tej akcji.

W efekcie przygotowane zostały 93 palety z darami, wypełniły one po brzegi 3 tiry z pomocą żywnościową. Transport pojechał już w kierunku Ukrainy, zdąży dotrzeć do adresatów przed świętami, dodaje ks. Ryszard Umański.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj