Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Statystyki policji: 6 ofiar wśrod pieszych od początku roku, 8 śmiertelnych wypadków w 2021

Facebook Twitter

Niepokojący wzrost liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów zaobserwowała częstochowska policja. Statystyki dają do myślenia, bo mimo mniejszej liczby ogółu wypadków drogowych, przybyło tych najtragiczniejszych zdarzeń z niechronionymi uczestnikami ruchu.

Najbardziej narażeni są piesi

– mówi rzecznik miejskiej komendy podkom. Sabina Chyra-Giereś.

Każdy pieszy powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo sam i przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa jak np. niewchodzenie na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. Tutaj należy kierować się wyobraźnią, ponieważ po tym jak kierujący nas zauważy potrzebuje zwykle kilkunastu a nawet kilkudziesięciu metrów, by wyhamować swój pojazd, uzależnione jest to od prędkości, z jaką się porusza. Ponadto pieszy powinien zadbać też o swoją widoczność, nosić elementy odblaskowe. 

Niestety w 2020 roku, pomimo tego, że wszystkich zdarzeń drogowych było zdecydowanie mniej, to większa okazała się liczba wypadków śmiertelnych w skutkach:

Liczba wypadków śmiertelnych w 2020 wzrosła o 13 w stosunku do 2019 roku. Wzrosła też liczba zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. W 2019 roku tych zdarzeń było 156, zginęły w nich 2 osoby, a w 2020 roku było 177 zdarzeń, w których 4 osoby poniosły śmierć.

Niestety coraz więcej piratów drogowych pojawia się na drogach Częstochowy i okolic. Policjanci starają się wyłapywać kierowców, którzy nie zważają na ograniczenia. Większość z nich traci prawo jazdy.

Zdecydowanie więcej kierowców – więcej o 130 – przekroczyło dopuszczalną prędkość w ubiegłym roku. W porównaniu do 2019, w 2020 roku na naszych drogach pojawiło się więcej piratów drogowych, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Aż 659 kierujących straciło w ten sposób swoje uprawnienia do kierowania. To prawie dwukrotnie więcej niż w 2019.

Sześciu pieszych zginęło od początku tego roku na częstochowskich drogach, wydarzyło się łącznie 8 śmiertelnych wypadków, dwie pozostałe ofiary to kierowcy. Statystyki przedstawiała nam podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik policji w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj