Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Samochód nie zatrzyma się w miejscu, fatalne warunki drogowe jesienią i więcej zdarzeń. Policja przestrzega kierowców i pieszych

Facebook Twitter

Ostatnie tragiczne zdarzenia drogowe pod Częstochową pokazują, że nie wszyscy pamiętają o przepisach i wolniejszej jeździe. Tymczasem zmienia się aura, wracają deszcze i jesienne mgły.

warunki drogowe jesienią
Fot. Pixabay

Fatalne warunki drogowe jesienią

O tej porze roku pogoda nie sprzyja kierowcom, przypomina Miejska Komenda Policji w Częstochowie. Stąd szczególny apel naszej drogówki:

Barbara Poznańska: Przed nami okres jesienny, a to oznacza, że warunki na drodze mogą być zmienne. Często opady deszczu, jak również słaba widoczność i przejrzystość powietrza – to są te czynniki, które źle wpływają na bezpieczeństwo na drodze. Dlatego jako kierowcy zwróćmy uwagę na prędkość swojego pojazdu. To, że przestrzegamy dozwolonych limitów nie oznacza, że ta prędkość jest bezpieczna. Ta prędkość właśnie to jest jedna z przyczyn tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń

– ocenia asp. szt. Barbara Poznańska, rzecznik częstochowskiej policji.

Fot. slaska.policja.gov.pl/ Fatalne warunki drogowe jesienią

Uwaga, wszyscy zmotoryzowani!

Częstochowska policja apeluje, aby wobec pogarszających się warunków pogodowych, zachowywać szczególną ostrożność na drodze. Piesi pamiętajcie o odblaskach na wierzchnim ubraniu:

Barbara Poznańska: Jeśli chodzi o pieszych. Tutaj apel policji w kierunku właśnie o to, aby zadbali o swoją widoczność przede wszystkim. Ludzie ubrani często na ciemno, na czarno, pod parasolem są bardzo słabo widoczni dla kierującego, który tak naprawdę jadąc w trudnych warunkach w ostatniej chwili albo w ogóle nie widzi pieszego. W takim momencie zetknięcie się z pojazdem pieszy nie ma żadnych szans.

Jak przypomina przedstawicielka Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, warto pamiętać o właściwym pokonywaniu jezdni przez pieszych. Mamy jako piesi pierwszeństwo, ale na drogę wchodzimy gdy mamy pewność, że kierowca się zatrzyma:

Barbara Poznańska: Pieszy, który pokonuje przejście przez jezdnię, jest obowiązany do tego, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania, a to oznacza, że pomimo że ma pierwszeństwo, powinien upewnić się, że tak naprawdę ta droga nie zagraża żadnemu bezpieczeństwu. Natomiast kierujący, którzy zbliżają się do przejścia dla pieszych, powinni ściągnąć nogę z gazu i skupić się przede wszystkim na tym, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych to jest 1500 złotych i 15 punktów karnych.

O tej porze roku prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkukrotnie

– ostrzegają mundurowi.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj