Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Drogówka prowadziła akcję „Bezpieczny Pieszy”. Znów posypały się mandaty

Facebook Twitter

Znów fatalne statystyki po kolejnej policyjnej akcji prowadzonej w ramach poprawy bezpieczeństwa pieszych w Częstochowie. Posypały się mandaty, mowa więc raczej o niebezpieczeństwie pieszych.

Poszukiwani listem gończym
Fot. czestochowa.policja.gov.pl

Bezpieczny Pieszy – częstochowska drogówka w akcji

W środę, tylko w ciągu kilku godzin, ponad 100 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych. 3 z nich z tego powodu straciło prawo jazdy, jechali zbyt szybko w obszarze zabudowanym. Pozostałe wykroczenia popełnione przez kierowców dotyczyły nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, niestosowania się do sygnalizacji świetlnej lub jazdy wzdłuż -po chodniku.

Nie bez winy są też oczywiście sami piesi: z policyjnego raportu wynika, że notorycznie zdarzają się przypadki kiedy piesi przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, czy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej. Coraz częściej widzimy też pieszych, idących po pasach, trzymających telefon przy uchu. Policja swoje działania z pewnością będzie powtarzać, apeluje jednocześnie o ostrożność.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego, przechodząc przez jezdnię pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

 • Nie przechodź przez ulicę „z marszu”, zatrzymaj się i oceń sytuację.
 • Zawsze, niezależnie od tego gdzie przechodzisz (także na światłach): spójrz w lewo, potem w prawo, znów w lewo. Nic nie jedzie – przechodzisz. Jeśli samochód nie zwalnia czekaj, nawet gdy masz zielone światło.
 • Stosuj zasadę szczególnej ostrożności, przecież może się zdarzyć, że kierowca będzie nietrzeźwy albo zachowa się jak nieodpowiedzialny pirat drogowy. Masz za dużo do stracenia żeby mu udowodnić, że to ty masz pierwszeństwo.
 • Uważaj szczególnie wtedy gdy jest zła widoczność na drodze, czyli: o zmroku, w nocy, w czasie deszczu albo śniegu. Noś odblaski! Zadbaj o to, by inni w porę cię dostrzegli.
 • Nigdy nie przechodź w miejscu gdzie kierowcy nie spodziewają się pieszych, na przykład tam gdzie barierki oddzielają jezdnię od chodnika.
 • Nie wchodź nagle na jezdnię zza przeszkody: żywopłotu, zaparkowanego pojazdu, czy autobusu, który zatrzymał się na przystanku.
 • Jeśli przechodzisz przez jezdnię dwupasmową zawsze upewnij się czy przepuszczą cię samochody jadące na wszystkich pasach ruchu.
 • Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
 • Poza przejściem możesz pokonać jezdnię tylko pod warunkiem, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu pojazdów.
 • Będąc na jezdni poza przejściem ustępuj pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi idź drogą najkrótszą.
 • Zabrania się: przebiegania przez jezdnię, przechodzenia w miejscu o ograniczonej widoczności, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby.

Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących przepisów!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024