Projekt Często Pomagam: Rozwiń siebie dla innych w wolontariacie
Trwa w mieście projekt ,,Często Pomagam - rozwiń siebie dla innych w wolontariacie". Dominik Nienartowicz mówił o tym cyklu działań w Radiu Jura. Właśnie odbyła się szeroka Częstochowska Debata Wolontariacka.
Po raz kolejny zgromadziła doświadczonych koordynatorów, wolontariuszy, osoby związane z różnymi formami wolontariatu – akcyjnego, krótkoterminowego i długoterminowego.
Dominik Nienartowicz: Wolontariat jest na tyle szerokim pojęciem, że mieści się pod tym naprawdę bardzo wiele rzeczy. Jest to kultura, a więc można działać tak naprawdę w teatrze jako wolontariusz. Jest to np. praca ze zwierzętami. Mogę tutaj przytoczyć np. schronisko częstochowskie. Jest to praca z ludźmi. Poprzednie edycje skupiały się głównie na wolontariacie młodzieżowym. Ta grupa koordynatorów jest skupiona bardziej na osobach starszych. Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Korpusu Solidarności.
Planowane były działania na temat organizacji wolontariatu szkolnego oraz w organizacjach pozarządowych w regionie częstochowskim. Była też kwestia aktywizacji młodzieży w działaniach wolontariackich poza godzinami szkolnymi, mówi Dominik Nienartowicz. Odbywają się debaty, spotkania, szkolenia i warsztaty:
Dominik Nienartowicz: Ważną rzeczą jest to, że projekt jest bezpłatny. Wiedza tak naprawdę uzyskana na tych warsztatach często jest w ogóle certyfikowana u nas, co tak naprawdę przydaje się w życiu w szkole, na uczelni i w pracy zawodowej. Wielu ludzi powiela to pojęcie, że wolontariat jest bezinteresowny, bezpłatny – i to jest oczywiście poprawne – ale możemy tu mówić o bardzo wielu korzyściach płynących już z samego wolontariatu.
Dzięki Programowi Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030 taka aktywność może się rozwijać. Jak mówią zaangażowane osoby, aktywność w różne formy wolontariatu może procentować na wielu polach:
Dominik Nienartowicz: Oprócz tego takiego rozwoju, na który my stawiamy, tej edukacji czy też szkoleń, warsztatów, to są benefity, jak później pracodawca patrzy na osobę, która brała udział w wolontariacie czy jest aktywnym wolontariuszem. Z naszego doświadczenia możemy potwierdzić to, że ten wolontariat w CV jest naprawdę cenną pozycją, która często jest ważona dużo bardziej niż sam walor – np. wymóg edukacyjny w kontekście pracy.
– dodaje Dominik Nienartowicz, wiceprezes Fundacji Dla Życia i Rodziny.
Czytaj także: