Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Hospicjum Częstochowskie organizuje kurs wolontariatu

Facebook Twitter

Mogą wziąć w nim udział wszyscy chętni, którzy są wrażliwi na ludzkie cierpienie i chcieliby pomóc.

fot. Pixabay

Tematyka szkoleń będzie dotyczyć opieki nad osobami wymagającymi leczenia paliatywnego:

Anna Kaptacz: Bardzo serdecznie zapraszam Państwa do udziału w kursie dla wolontariuszy hospicyjnych, który rozpoczyna się 5 listopada o godzinie 9:00 i będzie kontynuowane przez pięć kolejnych sobót w nowej siedzibie stowarzyszenia przy ulicy Kopernika 17 A w Częstochowie. Wolontariusz, który skończy ten kurs, będzie pełnoprawnym wolontariuszem, który stanie przy łóżku pacjenta i będzie mu towarzyszył w czasie jego choroby.

– jak mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, podczas kursu uczestnicy znajdą zagadnienia z zakresu: medycyny, pielęgniarstwa, czy psychologii. Będzie można nabyć również umiejętności związanych z opieką nad chorym, na oddziałach hospicyjnych stacjonarnych lub domowych:

Anna Kaptacz: Będziemy przekazywać taką wiedzę, która pozwoli osobie, która do tej pory nie potrafiła zajmować się chorym. Chcemy dać im przekazać takie informacje: jak należy komunikować się z osobą chorą, jak pielęgnować, jak karmić. właśnie takiej tematyce chcemy poświęcić ten kurs.

Rola wolontariuszy w hospicjum jest ogromnie ważna, mówi prezes stowarzyszenia. Ich obecność podtrzymuje na duchu i poprawia samopoczucie zarówno pacjentów jak i ich rodzin.

Anna Kaptacz: Wolontariat można realizować w oddziale stacjonarnym, w hospicjum domowym dla dorosłych i dla dzieci. Bardzo serdecznie i gorąco zapraszam młodzież szkół średnich, studentów ale także osoby dorosłe, które dysponują czasem i mogłyby trochę tego wolnego czasu oddać dla częstochowskiego hospicjum i naszych pacjentów.

– jak dodaje Anna Kaptacz, wolontariusze pomagają w poprawie jakości życia chorych, a także uczestniczą w pielęgnacji chorego. Ich pomoc dla codziennego funkcjonowania placówki jest nieoceniona.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023